Adolesan futbolcularda kalça itiş ve kalça köprü itiş egzersizleriyle gerçekleştirilen aktivasyon sonrası potansiyasyonun yatay kuvvet-hız profili ve sprint üzerine etkisi
The impact of post-activation potentiation with hip thrust and glute bridge exercises on horizontal force-velocity profile and sprint in adolescent soccer players
  1. Tez No: 875881
  2. Yazar: SALİH ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmada, en az iki yıl direnç antrenmanı deneyimine sahip adolesan futbolcularda kalça itiş (Kİ) ve kalça köprü itiş (KKİ) egzersizleriyle 1 tekrar maksimumin %84'ü (1-TM %84) ve %60'ı (1-TM %60) yüklerle uygulanan aktivasyon sonrası potansiyasyonun (ASP) yatay kuvvet-hız profili (YK-H) bileşenleri ve 10, 20 ve 30m sprint (S10m, S20m ve S30m) performansları üzerindeki akut etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, düzenli antrenman yapan ve aktif olarak futbol oynayan toplamda 40 futbolcu (antrenman yaşı= 4.12±1.49 yıl; kuvvet antrenmanı yaşı= 2.55±0.75 yıl ve olgunlaşma durumu= 1.81±0.73 yıl) katılmıştır. Futbolcular rastgele örnekleme yöntemiyle kalça itiş (KİG, n= 13), kalça köprü itiş (KKİG, n= 13) ve kontrol (KG, n= 14) olacak biçimde 3 gruba ayrılmıştır. KİG ve KKİG'de futbolcular S10m, S20m ve S30m performansını gerçekleştirdikten sonra 1-TM'in %84'ü yükle 3 tekrar, 1-TM'in %60'ı yükle 6 tekrar ve 7 dakika dinlenme aralıklarıyla oluşturulan ASP protokolünü uygulamış ve akabinde tekrar S10m, S20m ve S30m performansını gerçekleştirmişlerdir. KG, S10m, S20m ve S30m performansını gerçekleştirdikten sonra 7 dakika aktif dinlenme uygulamış ve ardından aynı sprintleri tekrar gerçekleştirmiştir. Her bir futbolcunun ASP protokolleri öncesi ve sonrasında elde edilen sprint sonuçlarından oluşturulan hız-zaman eğrisi, en küçük kareler regresyon metodu kullanılarak modellenmiştir. Bağımsız değişkenlerin kondisyonlanma öncesi ve sonrası ölçümü alınan bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini incelemek için tekrarlı ölçümlerde 3 yönlü karışık desenli tekrarlı ANOVA (3x2x2) testi kullanılmıştır. Araştırma grupların kondisyonlanma öncesi ve sonrası ölçümlerindeki oluşan değişimin etkisi Cohen'in d katsayısı aracılığıyla özetlenmiştir. F0, F0rel, Pmax, Pmaxrel, KHeğimrel, AYK, S10m ve S30m için zaman ana etkisinin ve grup x zaman etkileşim etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p< 0.05). Öte yandan, V0, YKmax ve S20m için ise zaman ana etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p< 0.05). Araştırma sonucunda, ortalama yüklerle ve kalça itiş ve kalça köprü itiş egzersizleriyle gerçekleştirilen ASP'nin S10m ve S20m performanslarını akut olarak geliştirebileceği, sprint performansının altında yatan bazı kinetik özelliklerde (F0, F0rel, Pmax, Pmaxrel, KHeğimrel ve AYK) gelişmelere yol açabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the acute effects of post-activation potentiation (PAP) induced by hip thrust and glute bridge exercises performed with loads equivalent to 84% (84% of 1-RM) and 60% (60% of 1-RM) of one-repetition maximum (1-RM) in adolescent soccer players with a minimum of two years of resistance training experience on the components of the horizontal force-velocity profile (HF-V) and 10, 20, and 30-meter sprint (S10m, S20m and S30m) performances. A total of 40 football players who regularly train and actively play football participated in the study (training age= 4.12±1.49 years; strength training age= 2.55±0.75 years; and maturation status= 1.81±0.73 years). The soccer players were divided into three groups using random sampling: hip thrust (n= 13, HTG), glute bridge (n= 13, GBG), and control (n= 14, CG). In HTG and GBG, the soccer players performed S10m, S20m and S30m performances. Subsequently, they executed PAP protocols consisting of three repetitions with a load of 84% of 1-RM, six repetitions with a load of 60% of 1-RM, and rest intervals of seven minutes. Following this, they again performed S10m, S20m and S30m performances. In contrast, the CG completed S10m, S20m and S30m performances, followed by a seven-minute period of active rest, after which they repeated the same sprint performances. The speed-time curves, derived from the sprint results obtained before and after each player's PAP protocols, were modeled using the least squares regression method. To examine the effect of independent variables on dependent variables measured pre and post-conditioning, three-way mixed design repeated ANOVA (3x2x2) test was employed. The effect of the changes in pre- and post-conditioning measurements within the research groups was summarized via Cohen's d.