Konu jigsawı tekniğinin altıncı sınıf öğrencilerinin dil bilgisi başarılarına, Türkçe dersine yönelik tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effect of the subject jigsaw technique on sixth-grade students' grammar achievement, attitude and motivation towards Turkish course
- Tez No: 875880
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Konu Jigsawı tekniğinin altıncı sınıf öğrencilerinin dil bilgisi başarı puanları ile Türkçe dersine yönelik tutum ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Nicel araştırma yöntemlerine dayalı olarak gerçekleştirilen bu çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 35'i deney,35'i ise kontrol grubunda yer alan toplam 70 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada 6/F sınıfı öğrencileri Konu Jigsawı tekniğinin uygulandığı deney grubunu, 6/A sınıfı öğrencileri ise program merkezli öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma verileri Dil Bilgisi Başarı Testi (DBBT), Türkçe Dersi Tutum Ölçeği (TDTÖ) ve Türkçe Dersi Motivasyon Ölçeği (TDMÖ) ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tekrarlı ölçümler için çift yönlü varyans analizi, ilişkili ve ilişkisiz örneklemler için t-testi, yüzde ve frekans analizleri ile korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmadan ulaşılan bulgulara deney grubuna uygulanan Konu Jigsawı tekniğinin öğrencilerin dil bilgisi başarı puanlarına, Türkçe dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeylerine olumlu etki ettiği tespit edilmiştir. Ancak kontrol grubu öğrencileri ile deney grubu öğrencilerinin son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bununla birlikte ön testten son testte öğrenci puanlarında meydana gelen gelişim analiz edildiğinde deney grubu öğrencilerindeki değişimin daha fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Yine tutum, motivasyon ve başarı puanları arasında orta düzeyde pozitif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırmanın sonunda Türkçe dersinde uygulanan Konu Jigsawı tekniğinin deney grubu öğrencilerinin dil bilgisi başarılarını son test lehine anlamlı bir şekilde artırdığı, Türkçe dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeyleri üzerinde ise anlamlı bir farklılık oluşturamasa bile son test lehine puan artışı sağladığı belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubuna ait son test başarı, tutum ve motivasyon ortalama puanları karşılaştırıldığında ise her ne kadar deney grubu lehine puan artışları olsa da gruplar arasında bu değişkenler bakımından anlamlı bir olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin dil bilgisi başarı puanları kontrol alında tutulduğunda motivasyon ve tutum arasındaki ilişkinin güç kaybetmesi ise öğrencilerin gerek tutum gerekse motivasyonlarının başarı odaklı olduğu şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of subject jigsaw technique on sixth grade students' grammar achievement scores, attitudes and motivation towards Turkish lesson. Method: In this study, which was conducted based on quantitative research methods, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group consisted of 70 students, 35 in the experimental group and 35 in the control group. In the study, 6/F class students constitute the experimental group in which the subject jigsaw technique was applied, and 6/A class students constitute the control group in which curriculum-centered teaching was carried out. The research data were collected with the Language Arts Achievement Test (LATAT), Turkish Lesson Attitude Scale (TLAS) and Turkish Lesson Motivation Scale (TCCS). Descriptive statistics, two-way analysis of variance for repeated measures, t-test for related and unrelated samples, percentage and frequency analysis, and correlation analysis were applied to analyze the data. Findings: The findings of the study revealed that the subject jigsaw technique applied to the experimental group had a positive effect on the students' grammar achievement scores, attitudes towards Turkish lesson and motivation levels. However, no significant difference was found between the post-test scores of the control group students and the experimental group students. However, when the development in student scores from pre-test to post-test was analyzed, it was found that the change in the experimental group students was higher. Again, a moderate positive correlation was found between attitude, motivation and achievement scores. Conclusions: At the end of the study, it was determined that the subject jigsaw technique applied in the Turkish lesson significantly increased the grammar achievement of the experimental group students in favor of the post-test, and although it did not create a significant difference on the attitude and motivation levels towards the Turkish lesson, it provided an increase in favor of the post-test. When the post-test achievement, attitude and motivation mean scores of the experimental and control groups were compared, it was determined that there was no significant difference between the groups in terms of these variables, although there were increases in favor of the experimental group. The fact that the relationship between motivation and attitude lost strength when the students' grammar achievement scores were kept under control can be interpreted as that both attitude and motivation of the students are achievement-oriented.