Malign melanomda enerji yolağı ve apoptotik yolun modulasyonu yolağı ile ilaç direncinin histomorfolojik parametrelerle karşılaştırılması
Comparison of the modulation of the energy pathway andthe apoptotic pathway with drug resistance in malignmelanoma in terms of histomorphological parameters
- Tez No: 875946
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Melanom, melanositlerden gelişen en agresif cilt kanseridir. Tedavide geleneksel cerrahi eksizyon, kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi kullanılsa da ilaç direnç gelişimi ve toksisite gibi olumsuzluklar klinikteki uygulamalarını sınırlamaktadır. Melanom patogenezinde birçok etken yer almakta olup moleküler mekanizmaların anlaşılması, tanısal, prognostik ve terapötik yeni stratejilere yol açabilir. Bu çalışmadaki amacımız kanser sinyal yolaklarında rol oynayan çok sayıda gen üzerinde çalışıp, bunları histopatolojik prognostik veriler (Breslow kalınlığı, Clark level, mitoz sayısı, lenfovasküler ve perinöral invazyon, mikrosatellitler, tümör infiltre eden lenfositler) ile ilişkilerini değerlendirip, saptamaktır. Gereç ve Yöntem: 2019-2021 yılları arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Patoloji Bölümü'nde, kutanöz malign melanom tanısı konulan olgular alındı. Olguların histomorfolojik bulguları değerlendirildi. Metabolik yolak, apoptotik yolak, ilaç direncinde yol oynayan genlerin ifadesinin belirlenmesi için dokulardan RNA izolasyonu yapılıp, RT-qPCR ile cDNA sentezlenmiştir. Bulgular: 130 gen ile yapılan kanser yolak analizinde; metabolik yolakta yağ asit ve pirüvat metabolizmasında, apoptotik yolakta programlı hücre ölümü ve hücre siklus genlerinde, ilaç direncinde ilaç absorpsiyon, dağıtım, metabolizma ve sekresyon ile ilişikli genlerde anlamlı değişiklikler görüldü. Bu olgulara histomorfolojik verilerden clark level yüksekliği, lenfovasküler invazyon ve ülser varlığının eşlik ettiği görüldü. Sonuç: Çalışmamızda melanom kanser yolağında etkili olan birçok gen üzerinde çalışılmış olup tek başına prognostik öneme sahip olan ülser, invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon gibi histopatolojik parametrelerle anlamlı ilişki saptandı. Malign melanom gelişimi, metastaz, tedavide ilaç direncinin önlenmesi için bu verilerin değerlendirilmesi önemli olup daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Malign melanoma is the most aggressive skin cancer worldwide, originating from melanocytes. Despite the use of traditional treatments like surgical excision, chemotherapy, radiotherapy and immunotherapy, drawbacks like drug resistance and toxicity limit their clinical applications. There are several factors in pathogenesis of malign melanoma and understanding of the molecular mechanisms beyond may lead to new diagnostic, prognostic and therapeutic strategies. The aim of this study is to investigate several genes involved in cancer signaling pathways and to evaluate the relationship between these genes and histopathological prognostic parameters (Breslow depth, Clark level, mitotic count, lymphovascular and perineural invasion, microsatellites, and tumor infiltrating lymphocytes). Materials and Methods: Samples from patients diagnosed with malign melanoma between 2019 and 2021 in SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Department of Pathology were included for this study. The histomorphological findings of the cases were evaluated. For determination of gene expressions in metabolic pathway, apoptotic pathway and drug resistance, RNA isolation was performed from tissues and cDNA synthesis by RT-qPCR was followed. Results: According to the cancer pathway analysis involving 130 genes, significant gene changes were observed in terms of fatty acid and pyruvate metabolism in metabolic pathway, in terms of programmed cell death and cell cycle genes in apoptotic pathway, and in terms of drug absorption, distribution, metabolism and secretion in drug resistance.These findings were accompanied by histomorphological data like Clark level,lymphovascular invasion and presence of ulceration. Conclusion: In our study, we worked on many genes involved in malign melanoma cancer pathway and we found significant correlations with histopathological parameters like depth of invasion, lymphovascular invasion and presence of ulceration which have individual prognostic significance. The development of malign melanoma, metastasis, prevention of drug resistance are important considerations that require evaluation of this data. Further comprehensive studies are required for better understanding of these relationships.