Altyapı sporcularında psikolojik sözleşme ile bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between psychological contract and cognitive emotion regulation in athletes
  1. Tez No: 875948
  2. Yazar: ÇAĞIN BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma sporda psikolojik sözleşme ile bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda bilişsel duygu düzenleme ölçeği ve psikolojik sözleşme ölçeğinden oluşan veri toplama aracı, yıldız ve genç takımlarda oynayan 300 basketbolcu ve 300 futbolcu olmak üzere toplam 600 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda bilişsel duygu düzenleme ölçeğinde bulunan tüm boyutlar ile genel psikolojik sözleşme ve işlemsel psikolojik sözleşme arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ilişkiler saptanırken, olumlu yeniden odaklanma ve diğerlerini suçlama alt boyutları ile ilişkisel psikolojik sözleşme arasında anlamlı ilişkilerin olmadığı, diğer bilişsel duygu düzenleme boyutları ile ilişkisel psikolojik sözleşme arasında da düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise bilişsel uygu düzenleme ölçeğinde yer alan boyutlardan plan yapmaya yeniden odaklanma ve felaketleştirme genel psikolojik sözleşmeyi olumlu etkileyerek %18.9 düzeyinde artırdığı, diğer bilişsel duygu düzenleme boyutlarının ise genel psikolojik sözleşme üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationships between psychological contract and cognitive emotion regulation in sports. For the purpose, the data collection tool consisting of cognitive emotion regulation scale and psychological contract scale was applied to a total of 600 people, 300 basketball players and 300 football players playing in star and youth teams. The obtained data were evaluated by means of SPSS 22.0 program in computer environment. As a result of the research, low positive correlations were found between all dimensions in the cognitive emotion regulation scale and general psychological contract and operational psychological contract, while there was no significant relationship between positive refocusing and blaming others sub-dimensions and relational psychological contract, other cognitive emotion regulation dimensions and relational psychological contract. There were also low-level positive and significant relationships between contracts. As a result of the regression analysis; It was concluded that refocusing on planning and catastrophizing among the dimensions in the cognitive exercise regulation scale positively affected the general psychological contract and increased it by 18.9%, while the other cognitive emotion regulation dimensions had no effect on the general psychological contract.