Geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi alan hastalarda yaşam kalitesi ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and patient satisfaction in patients requesting traditional and complementary medicine
- Tez No: 875991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamaları çok uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan uygulamalar olarak bilinmektedir. Bu uygulamalar hem dünyada hem de ülkemizde büyük ilgi görmekte ve her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Çalışmamızda GETAT alan hastalarda yaşam kalitesi ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, tanımlayıcı kesitsel tarzda planlanmış ve etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi GETAT Polikliniğine başvuran 211 kişi katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu anketi, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Ayaktan Hasta Memnuniyet Ölçeği (AHMÖ) uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 24.0'da yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların yaş ortalaması 36,27 idi. Katılımcıların %56,9'u kadın, %55,9'u memur, %44,5'i üniversite mezunu, %54,5'i orta ekonomik düzeyde idi. Katılımcıların %67,8'inin bilinen bir kronik hastalığı yoktu, %80,6'sı GETAT uygulamalarını; %66,8'i ise hastanemizi başkalarına tavsiye etmekteydi. Katılımcıların %38,9'u kupa terapi almıştı ve hastaların %49,8'i GETAT uygulamalarına sağlığını arttırmak ve genel iyilik halini sağlamak amacıyla yönelmişti. SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeğinin fiziksel komponent alt boyutunun puan ortalaması 45,78±0,58 olarak mental komponent alt boyutunun puan ortalaması ise 41,61±0,58 olarak bulunmuştur. AHMÖ'nün genel puan ortalaması 3,37±0,05 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Traditional and complementary medicine (TCM) practices are known as practices that have a very long historical history. These applications attract great attention both in the world and in our country and are becoming more preferred every day. Our study aimed to evaluate the quality of life and patient satisfaction in patients receiving TCM. Materials and Methods: The study was planned in a descriptive cross-sectional style and ethics committee approval was obtained. 211 people who applied to Dicle University TCM Polyclinic participated in the study. Sociodemographic data form survey, SF-12 Quality of Life Scale and Outpatient Satisfaction Scale (OSS) were applied to the participants. Statistical analysis of the data was done in SPSS 24.0. Results: The average age of the participants in our study was 36,27. 56.9% of the participants were women, 55.9% were civil servants, 44.5% were university graduates, and 54.5% were of medium economic level. 67.8% of the participants did not have a known chronic disease, 80.6% of the participants recommended TCM practices and 66.8% of the participants recommended our hospital to others. 38.9% of the participants had received cupping therapy and 49.8% of the patients had used TCM practices to improve their health and ensure general well-being. The mean score of the physical component sub-dimension of the SF-12 Quality of Life Scale was found to be 45.78±0.58, and the mean score of the mental component sub-dimension was 41.61±0.58. The overall average score of OSS was calculated as 3.37±0.05.