Geleneksel ve tamamlayıcı tıp polikliniğine kupa tedavisi için başvuran hastalarda, tedavinin kronik ağrı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin, fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniğine benzer şikayetlerle başvuran hastalarla karşılaştırılması
Comparison of cupping therapy and physical rehabilitation on the treatment of chronic pain and quality of life
  1. Tez No: 632140
  2. Yazar: ÇAĞRI BURCU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; yaş kupa tedavisinin kronik ağrı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini fizik tedavi ajanlarından transkutanöz elektriksel sinir uyarımı + sıcak paket alan hastalarla karşılaştırmak, birbirlerine etki üstünlüğü olup olmadığını belirlemek ve ülkemizin bu konudaki verilerine katkı sağlamak amaçlandı. Tek merkezli, prospektif, Eylül 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan , müdahale tipindeki çalışmaya, Necip Fazıl Şehir Hastanesi geleneksel tamamlayıcı tıp ve fizik tedavi polikliniklerine bel ağrısı, boyun ağrısı, kas spazmı şikayetleriyle başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden kişilerden her grupta 45 er kişi olmak üzere toplam 90 kişi alındı. Katılımcılara uygulama öncesi, sonrası 1. hafta, 1.ay ve 3. ayda McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu ve Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) araştırıcı tarafından uygulandı. Her iki grupta yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, medeni durum, öğrenim durumu, meslek, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı ve ağrının sebebi yönünden fark yoktu (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects of wet cupping therapy on chronic pain and quality of life with the patients who received Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation + Hot pack, to determine whether there is an effect advantage to each other and to contribute to our country's data on this subject. In this single-center, prospective, intervention-type study, a total of 90 people, including 45 individuals in each group, who applied to the traditional complementary medicine and physical therapy polyclinics of Necip Fazıl City Hospital with the complaints of low back pain, neck pain, and muscle spasm, were included. McGill Pain Scale Short Form and Short Form-36 (Quality of Life Scale) were applied to the participants before the therapy and, 1 week, 1 and 3 months later by the researcher. There was no difference in terms of age,gender, number of children, marital status, educational background, occupation, body mass index, smoking and the cause of pain in two groups (p0,05).