Deneysel pseudomonas keratitinde topikalmeropenem ve korneal kollajen çapraz bağlamatedavi̇leri̇ni̇n etki̇nli̇ği̇ni̇n karşilaştirilmasi
Comparison of the efficiency of topical meropenem andcorneal collagen cross-linking treatments inexperimental pseudomonas keratitis
  1. Tez No: 876002
  2. Yazar: SEBAHAT BENGÜL TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tavşan kornealarında deneysel oluşturulmuş Pseudomonas keratitinde %0.1 riboflavin kullanılarak yapılan KKÇB ile topikal meropenem tedavisinin etkinliklerinin klinik, mikrobiyolojik ve patolojik incelemelerle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, etik kurul onayı alındıktan sonra 16 adet Yeni Zelanda tavşanının her iki gözü dâhil edildi. 0.5 McFarland standardında 1–2.108 CFU/mL Pseudomonas Aeruginosa ATCC suşu 0.1 ml miktarda intrastromal enjekte edildi ve keratit oluşumu takip edildi . Çalışmanın 3.gününde tüm kornealarda keratit bulguları izlendi ve rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup 1(Kontrol)'de 4 tavĢanın 8 gözü tedavi edilmeden takip edildi. Grup 2 (Meropenem)'de 4 tavşanın 8 gözüne 3.günden başlanarak 10.güne kadar 50 mg/mL dozda hazırlanan topikal Meropenem tedavisi günde 8x1 uygulandı. Grup 3 ( Meropenem+KKÇB)'de 4 tavşanın 8 gözüne 3.günde Korneal Kollajen Çapraz Bağlama uygulandı ve 3.günden 10.güne kadar günde 8x1 topikal Meropenem tedavisi yapıldı. Grup 4 (KKÇB)'de 4 tavşanın 8 gözüne 3.günde sadece Korneal Kollajen Çapraz Bağlama tedavisi uygulandı. Deneyin 3.günü ve 10.günü klinik skorlar değerlendirilerek kaydedildi ve tüm kornealardan sürüntü kültürü alınarak koloni sayımı yapıldı. Deneyin 10.günü kornealar eksize edilerek patolojik inceleme yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesi deneyin 3.gününde gruplar arası klinik skorlar arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Tedavi sonrası deneyin 10.gününde izlenen bulgulara göre keratit odağı yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı iii fark görüldü (p6 mm olan en fazla olguya rastlandı. Tedavi sonrası KOB değerleri karşılaştırıldığında Grup 1 ile Grup 2 , Grup 1 ile Grup 3 , Grup 1 ile Grup 4 ve Grup 3 ile Grup 4 arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Sonuç: KKÇB ile beraber meropenem tedavisinin sinerjistik etki gösterdiğini, tedavi sürecinin hızlanması ve keratite bağlı komplikasyonların azalması konusunda ümit verici olduğunu, erken dönemde tedavi planında yer almasının uygun olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the efficacy of CCL using 0.1% riboflavin and topical meropenem treatment in experimentally induced Pseudomonas keratitis in rabbit corneas with clinical, microbiological and pathological examinations. Materials and methods: After obtaining ethics committee approval, both eyes of 16 New Zealand rabbits were included in the study. 0.5 McFarland standard 1–2.108 CFU/mL Pseudomonas Aeruginosa ATCC strain 0.1 ml was injected intrastromal and keratitis formation was followed. On the 3rd day of the study, keratitis findings were observed in all corneas and they were randomly divided into 4 groups. In Group 1 (Control), 8 eyes of 4 rabbits were followed without treatment. In Group 2 (Meropenem), 8 eyes of 4 rabbits were treated with topical Meropenem, prepared at a dose of 50 mg/mL, starting from the 3rd day until the 10th day, 8x1 per day. In Group 3 (Meropenem+CCL), Corneal Collagen Cross-linking was applied to 8 eyes of 4 rabbits on the 3rd day and 8x1 topical Meropenem treatment was applied daily from the 3rd to the 10th day. Only Corneal Collagen Cross-linking treatment was applied to 8 eyes of 4 rabbits in Group 4 (CCL) on the 3rd day. On the 3rd and 10th days of the experiment, clinical scores were evaluated and recorded, and colony count was performed by taking swab cultures from all corneas. On the 10th day of the experiment, the corneas were excised and pathological examination was performed. Results: There was no significant difference between the clinical scores between the groups on the 3rd day of the pre-treatment experiment (p>0.05). According to the findings observed on the 10th day of the experiment after the treatment, there was a statistically significant difference between the groups in terms of keratitis width (p6 mm in Group 1 were found. When v the COP values were compared after the treatment, the differences between Group 1 and Group 2, Group 1 and Group 3, Group 1 and Group 4, and Group 3 and Group 4 were found to be statistically significant (p0.05). Conclusion: We think that meropenem treatment together with CCL has a synergistic effect, is promising in accelerating the treatment process and reducing keratitis-related complications, and it is appropriate to include it in the treatment plan in the early period