Asurlularda yemin, dua ve lanet
Oath, prayer and curse in Assyrians
  1. Tez No: 876001
  2. Yazar: SERCAN COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAY PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mezopotamya ve Anadolu'nun eskiçağ tarihinde büyük bir öneme sahip olan Asurlular, ard arda üç farklı devlet kurarak Ön Asya'nın eskiçağ tarihinin şekillenmesinde önde gelen uygarlıklardan biri olmuşlardır. Uzun yıllar varlık gösteren Asurlular, zaman içerisinde kendilerine köklü bir inanç sistemi ve pek çok farklı dini ritüel edinmişlerdir. Kültürel ve dini anlamda Mezopotamya medeniyetleri ile aynı temelleri paylaştığı görülen Asurlular, kendi inanç dünyaları içerisinde pek çok yerde yemin, dua ve lanet söylemlerini de kullanmışlardır. Bu anlamda Eski Asur Devleti, Orta Asur Devleti ve Yeni Asur Devleti olarak üç bölüme ayrılan Asurluların, Eski Asur Devleti'nden başlayarak Yeni Asur Devleti'nin sonuna dek yemin, dua ve lanet söylemlerini geliştirdikleri ve bunları kendi inançları çerçevesinde şekillendirdikleri görülmektedir. Asurluların tarihleri boyunca yemin, dua ve lanet söylemlerini kullanmalarındaki ana amacın ne olduğu incelendiğinde ise bunları siyasi, iktisadi, hukuki konuları ve günlük hayatlarındaki bir takım durumları düzenlemek ya da iyileştirmek için kullandıkları görülmektedir. Bu anlamda yeminin bağlayıcı gücünü kullanmak için Asurluların kendilerine boyun eğen toplumlara sadakat yeminleri ettirdikleri ve onlarla yeminli anlaşmalar yaptıkları dönemin belgelerinde karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda ticari hayatlarının içerisinde ve Orta Asur Devleti zamanında hukuki metinlerde yine yemin ifadelerini kullandıkları görülmektedir. Asurluların dua etmedeki amaçlarına bakıldığında ise bu durumun onların gerek siyasi hayatlarında ve gerekse günlük hayatlarındaki istek ve arzularını tanrısal güçler vasıtasıyla gerçekleştirme arzusundan ileri geldiği anlaşılmaktadır. Asurluların lanet söylemlerinin ise kralların siyasi ve kişisel amaçlarını garantiye almak için yapıldığı görülmektedir. Bu anlamda bakıldığında Asurluların kendi inançlarını yine kendi amaçlarına hizmet için kullandıkları anlaşılmaktadır. Bu çalışmada içeriği belirtilen bu konular çivi yazılı belgeler ve güncel kaynaklar ışığında detaylı bir şekilde incelenerek kronolojik bir sırayla yazıya dökülmüştür. Ortaya konulan bu bilgiler sayesinde ise Asurluların bu başlıklar altında yer alan tarihi geçmişleri aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assyrians, who had a great importance in the ancient history of Mesopotamia and Anatolia, became one of the leading civilizations in shaping the ancient history of the Near East by establishing three different states in succession. Assyrians, who have been active for many years, have acquired a deep-rooted belief system and many different religious rituals over time. Assyrians, who seem to share the same foundations with Mesopotamian civilizations in cultural and religious terms, also used oaths, prayers and curses in many places within their world of belief. In this sense, it is seen that the Assyrians, who were divided into three parts as the Old Assyrian State, the Middle Assyrian State and the Neo-Assyrian State, developed the discourses of oaths, prayers and curses and shaped them within the framework of their own beliefs, starting from the Old Assyrian State until the end of the Neo-Assyrian State. When the main purpose of Assyrians use of oaths, prayers and curses throughout their history is examined, it is seen that they used them to regulate or improve political, economic, legal issues and some situations in their daily lives. In this sense, we see in the documents of the period that in order to use the binding power of the oath, the Assyrians swore loyalty to the societies subservient to them and made sworn agreements with them. In addition, it is seen that they used oath expressions in their commercial life in the Age of Assyrian Trade Colonies and in legal texts during the Middle Assyrian State. When we look at the purpose of the Assyrians in praying, it is understood that this situation stems from their desire to realize their wishes and desires in both their political and daily lives through divine powers. It is seen that the curse statements of the Assyrians were made to ensure the political and personal goals of the kings. When looked at in this sense, it is understood that the Assyrians used their own beliefs to serve their own purposes. In this study, these topics, the content of which is stated, were examined in detail in the light of cuneiform documents and current sources and were written down in chronological order. Thanks to this information, the historical background of the Assyrians under these headings has been tried to be elucidated.