Profesyonel taekwondo sporcularına uygulanan iki farklı germenin dikey sıçrama ve denge üzerine etkisi
The effect of two different warm-up methods on vertical jump and balance in professional taekwondo athletes
- Tez No: 876022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Spor literatüründe ısınma, sporcuların fizyolojik ve psikolojik olarak en uygun şekilde hazırlanması ve performanslarını artırmaları için önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar araştırmacılar arasında ısınma uygulamalarının sportif performans üzerinde olumlu etkilerinin olduğu konusunda bir fikir birliği olsa da optimal ısınma uygulamalarının, ne olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı, 8 hafta boyunca ısınma evresinde uygulanan kronik statik ve proprioseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) germe tekniklerinin profesyonel taekwondocuların patlayıcı kuvvet ve statik denge performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Kesitsel tipte olan bu araştırma, 18-25 yaş arasında 30 taekwondocunun gönüllü katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcıların patlayıcı kuvvet performanslarını belirlemek amacıyla dikey sıçrama testi, statik denge performanslarını belirlemek amacıyla ise flamingo denge testi uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, IBM Statistics (SPSS sürüm 26.0, Armonk, NY) yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çerçevede, araştırma sonuçları, taekwondo sporcularının denge ve sıçrama performansları arasında, hem ön test ve son test skorlarında hem de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir (p>0,05). Dolayısı ile ısınma evresinde 8 hafta boyunca uygulanan statik ve PNF germe tekniklerinin taekwondocuların patlayıcı kuvvet ve denge performansını doğrudan etkilemediği söylenebilir. Sonuç olarak, bu çalışma, profesyonel taekwondocuların patlayıcı kuvvet ve denge performansını artırmak için ısınma evresinde tek başına statik veya PNF germe tekniklerinin yeterli olmadığını göstermektedir. Sporcuların performansını artırmak daha etkili ısınma protokolleri geliştirmek için gelecekteki araştırmalara odaklanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In sports science, the warm-up routine is crucial for preparing athletes both physically and mentally to achieve peak performance. Although there is general agreement among researchers about the beneficial impact of warm-up exercises on athletic performance, discussions continue about the optimal components of these routines. This study aims to investigate the impact of chronic static stretching and proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) stretching techniques, implemented during the warm-up phase over an 8-week period, on the explosive power and static balance of professional taekwondo athletes. Thirty taekwondo practitioners aged 18-25 years volunteered for this cross-sectional study. Explosive power was assessed using the vertical jump test, and static balance was measured with the flamingo balance test. Data analysis was conducted with the IBM Statistics (SPSS version 26.0, Armonk, NY) software package. The results revealed no statistically significant differences in the balance and explosive power performance of the athletes, neither between the pre-test and post-test scores nor between the different groups (p>0.05). Thus, it can be concluded that static and PNF stretching techniques performed during the warm-up phase over an 8-week period did not significantly influence the explosive power and balance of the taekwondo athletes. Consequently, the study implies that solely relying on static or PNF stretching techniques in warm-up routines might not be adequate for enhancing the explosive power and balance of professional taekwondo athletes. Future research should explore more comprehensive warm-up protocols to boost athletic performance.