The effects of nacl-seed priming and plant growth promoting bacteria (PGPB) applications on the physiological responses of a salt sensitive melon variety to salt stress
Tohumda nacl-priming işleminin ve bitki büyümesini destekleyen bakteri (PGPB) uygulamalarının, tuz stresi altında, tuz stresine hassas kavun çeşidinin fizyolojik tepkileri
  1. Tez No: 876072
  2. Yazar: HÜSNA DOLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KİLLİ HAWORTH, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEZLEV BİLECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toprak tuzluluğu, yaklaşık 1 milyar hektar arazinin 'tuzlu' olarak sınıflandırılmasıyla, çevreyi ve gıda güvenliğini önemli ölçüde tehdit etmektedir. Bitkilerin farklı büyüme aşamalarındaki, özellikle çimlenme dönemindeki, değişen tuz toleransı göz önüne alındığında, kombine tuz stresi hafifletme teknikleri esastır. Bu çalışma, NaCl tohum priming ve Bitki Büyümesini Teşvik Eden Bakteri (PGPB) inokülasyonunun kavun bitkileri üzerindeki bireysel ve kombine etkilerini inceleyerek tuzluluğun etkilerini hafifletmeyi amaçlamaktadır ve 22 gün boyunca her iki günde bir 150 mM NaCl çözeltisi kullanılarak sulama yapılmıştır. Stres koşulları altında, P grubu, toplam çimlenme oranında %15,5'lik bir artışla üstün bir tohum çimlenme sergilemiştir. Araştırma, tuz stresinin kavun bitkilerinin fotosentetik verimliliğini önemli ölçüde azalttığını, maksimum floresan (Fm), PSII kuantum verimliliği (ΦPSII) ve performans indeksi (PIABS) değerlerinde uzun vadede düşüşlerle gösterdiğini bulmuştur. Tohum priming ve PGPB uygulamaları bazı koruyucu faydalar sağlarken, tuz stresi altında bu tedavilerin kombinasyonu genellikle olumsuz etkileşimlere yol açarak genel etkinliği azaltmıştır. Bu nedenle, bu yöntemlerin optimal kullanımı, stres toleransını artırmak için belirli bitki türleri ve stres koşullarının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Soil salinization poses a significant threat to the environment and food security, with nearly 1 billion hectares of land globally classified as 'saline.' Given the varying salt tolerance of plants at different growth stages, particularly during germination, combined salt stress alleviation techniques are essential. This study examines the individual and combined effects of NaCl-seed priming and Plant Growth Promoting Bacteria (PGPB) inoculation on melon plants to mitigate salinity effects, using a 150 mM NaCl solution for irrigation over 22 days. Under stress conditions, the P group exhibited superior seed germination, with a 15.5% increase in total germination rate. The research found that salt stress severely reduces the photosynthetic efficiency of melon plants, indicated by declines in maximum fluorescence (Fm), quantum efficiency (ΦPSII), and performance index (PIABS) in long-term. While seed priming and PGPB treatments provided some protective benefits, their combined application under salt stress often resulted in negative interactions, diminishing overall effectiveness. Therefore, the optimal use of these treatments requires careful consideration of specific plant species and stress conditions to enhance stress tolerance.