Yeniden çalımı yapılan müzik kayıtlarında hoparlör kablolarının fiziksel özelliklerinden kaynaklanan sinyal karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of the signal characteristics resulting from the physical properties of speaker cables in playback systems
- Tez No: 876073
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, Electrical and Electronics Engineering, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birçok ses tutkunu, hoparlör kablolarının, ses sinyalinin kaynaktan çıkış noktasına kadar olan en önemli aşamalarından birini oluşturduğunu iddia etmekte. Kabloların ses kalitesi üzerindeki etkisi önceki çalışmalarda ele alınsa da tamamen kanıtlanmış müzikal bir çalışmanın tamamlayıcılığına olan ihtiyaç sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, hoparlör kablolarının teknik özellikleri ve tasarımlarının frekans cevabına olan etkilerini, müzik dinleme pratiğiyle değerlendirmektir. Bu tez, müzik dinleme deneyimini temel alarak, elektrik, akustik, psikoakustik ve kayıt teknolojileri dallarının ışığında farklı tasarımlara sahip hoparlör kablolarının müzikal performansını incelemektedir. Hoparlör kablolarının kritik bir element olup olmadığını inceleyecek olan bu çalışma, kablonun ses kalitesinin nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Tezin bulguları, müzikal deneyimi geliştirmek ve ses sistemlerini en iyi şekilde ayarlamak için rehberlik edici bir kaynak sağlamayı amaçlamaktadır. Geçmişte hoparlör kablolarının ses kalitesini etkilemesini inceleyen bilimsel çalışmalar yapılmış ancak bu çalışmalar elektriksel analizler, sinüs sinyali ve Pink Noise (Pembe Gürültü) ölçümlerini içermekle noktalanmıştır. Bu çalışmanın diğerlerinden farkı araştırma ve deneyi Hi-Fi (High-Fidelity / Yüksek Sadakat) temelli müzik dinleme pratiği üzerine kurgulamasıdır. Deney akustik olarak kontrollü bir müzik dinleme ortamında, Hi-Fi ekipmanları yardımıyla, seçili plakların çalınmasını içermektedir. Deneydeki tek değişkenin farklı tasarımlardaki hoparlör kabloları olması sayesinde tüm ekipmanlar sabit kalacak yalnızca her bir plak kaydı için hoparlör kabloları değiştirilecektir. Bu katılımcısız dinleti esnasında bütün çalınan plaklar yüksek kalitede kayıt altına alınacak ve sonrasında LUFS (Loudness Unit Full Scale / iv Tam Ölçekli Gürlük Birimi), TP (True Peak / Gerçek Tepe Noktası) gibi dinamik analizleri ve Spectogram, LTAS (Long Term Average Spectrum / Uzun Dönem Ortalama Spektrum) gibi spektral analizleri bilgisayar ortamında karşılaştırılarak incelemeleri tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Many audiophiles claim that speaker cables constitute one of the most important stages of the audio signal from source to output. However, although the positive or negative impact of these cables on the sound quality has been addressed in previous studies, the need for the complementarity of a musical work that has been fully proven remains. The aim of this study is to evaluate the effects of the technical specifications and designs of speaker cables on the frequency response, taking into account the practices of listening to music. This thesis examines the musical performance of speaker cables with different designs in the light of electric, acoustic, psychoacoustic and recording technologies, based on the music listening experience. This study, which will examine whether speaker cables are a critical element, aims to show how they affect sound quality. The findings of the thesis aim to provide a guiding resource for enhancing musical experience and optimally tuning sound systems. In the past, scientific studies have been conducted examining the effect of speaker cables on sound quality, but these studies ended with electrical analyses, sine wave signals and pink noise measurements. The difference of this study from others is that it bases the research and experiment on Hi-Fi based music listening practice. The experiment involves playing selected records with the help of Hi-Fi equipments in an acoustically controlled music listening environment. Since the only variable in the experiment is the speaker cables of different designs, all equipment will remain constant, only the speaker cables will be changed for each record recording. During this audition without participants, all the records played will be recorded as Hi-Res audio and then their dynamic analyzes such LUFS, TP and spectral analyzes like Spectrogram, LTAS will be compared and analyzed in computer environment.