Assessing the awareness of architects on energy-efficient building design in Kenya
Kenya'da mimarların enerji verimli bina tasarımına ilişkin farkındalıklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 876077
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Kenya'daki enerji verimli bina tasarımına odaklanarak mimarların bu konudaki farkındalığını değerlendirmektedir. IMF sıralamalarına göre (Kenya'daki Enerji Verimli Binalar, 2018) Kenya, Afrika'nın dokuzuncu en büyük ekonomisidir ve son yıllarda düşük gelirden orta gelire geçmesine neden olan sürdürülebilir iyi bir ekonomik büyüme elde etmiştir. Kenya'da, enerji verimli bina kavramı görece yeni ve uygulaması azdır, bu nedenle ülkedeki mimarlar arasında farkındalığa ihtiyaç duyulmaktadır (Kenya'da Enerji Verimli Binalar, 2018). Bu tez; genel olarak enerji verimliliğinin önündeki engellerin ve Kenya'nın ulusal eylem planının, karşılaşılan zorlukların ve mimarların enerji verimliliği konusundaki farkındalıklarının, düzenlemelerin yeterliliğinin ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırmadır. Buna göre, araştırmanın temel amacı Kenya'da mimarların enerji verimli bina tasarımları konusundaki farkındalıklarını değerlendirmektir. Çalışma, hem nicel hem de nitel çalışmalara dayanan karma yöntemli bir yaklaşım ile yapılmış kullanılan yöntemler çevrimiçi ve yüz yüze anket ve görüşmelerdir. Çalışma, Kenyalı mimarların enerji verimli bina tasarımı konusundaki farkındalığını ve yeterliliğini artırmak için yapılacak çalışmaları araştırmaktadır. Sonuçlar; Kenya mimarisinde enerji verimli tasarım ilkelerini teşvik eden, Kenya'da enerji verimli bina tasarımını desteklemek için kamuyu bilinçlendirme kampanyaları, eğitim kampanyaları ve yasal önlemleri içeren kapsamlı bir stratejinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on energy-efficient building design in Kenya assessing the awareness of the architects on it. According to IMF rankings (Energy Efficient Buildings in Kenya, 2018), Kenya is the ninth-largest economy in Africa, and in recent years, it has enjoyed sustained good economic growth that has caused it to move from a lower to middle income. Since there are only a few buildings in Kenya that are Energy Efficient, there is a need for awareness among the architects in the country (Energy Efficient Buildings in Kenya, 2018). This thesis covers a study of hindrances of energy efficiency in general and in Kenya, looking into the national action plan as well as challenges faced and the evaluation of the awareness of the architects on energy efficiency, the sufficiency of the regulations and the reasons to the hindrance of the energy efficient measures. Therefore, the main purpose of the research is to assess the awareness of architects on energy-efficient building designs in Kenya. The study is a mixed-method study approach based on, both Quantitative and Qualitative studies and the methods used are online and face to face surveys, questionnaires, and interviews. The study looked into ways to increase Kenyan architects' awareness of and proficiency in energy-efficient building design. A wide range of ideas were put forth by the respondents, including the adoption of legislation requiring energy-efficient features in newly constructed buildings, clean energy goals and initiatives, educational programs conducted through seminars and workshops, and the transmission of information through digital tools. The results highlight the necessity of a thorough strategy that includes public awareness campaigns, education campaigns, and legislative measures to support energy-efficient building design in Kenya promoting energy-efficient design principles in Kenyan architecture.