The relation between the urban environment and people's health in Amman, Jordan.
Amman, Ürdün'deki kentin çevresi ile insan sağlığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 876079
  2. Yazar: YARA FAHMAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAAN CHIBLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Urban design recreates a vital role in promoting the health and well-being of residents by creating urban environments that support physical, mental, and social health. This thesis explores the relationship between the urban environment and people's health in two areas in Amman, Jordan: Downtown and Khalda. Poor urban design, inefficient public spaces, limited green spaces, and inadequate pedestrian infrastructure characterize the Downtown. At the same time, Khalda displays a good urban environment, a conducive urban environment, and abundant green spaces. The study aims to compare these two districts to comprehend the effect of the urban environment on people's health. It studies the impact of urban variables such as land use distribution, facilities, the availability of green spaces, the quality of public spaces, and the impact of pedestrian infrastructure on levels of physical activity, safety, and ease of access to amenities. The study demonstrates a definite correlation. Khalda's well-designed public areas, which include plenty of green space, encourage mental well-being, social connection, and physical exercise, in contrast to Downtown's tense atmosphere that lacks these elements. The study utilizes both quantitative and qualitative mixed methods, including questionnaires, to collect data on health impacts and perceptions. This study's findings will help advance evidence-based urban environments, allowing policymakers to build healthy environments that enhance health and well-being. Furthermore, the findings have practical implications for urban regeneration and revitalization, offering insights into changing degraded areas into healthy environments. Furthermore, the study is significant for its scholarly contributions, practical consequences, and potential to enhance the health and well-being of urban residents.
Özet (Çeviri)
Kentsel tasarım, fiziksel, mental ve sosyal sağlığı destekleyen kentsel çevreler yaratarak sakinlerin sağlık ve iyiliğini artırmada hayati bir rol oynar. Bu tez, Ürdün'ün Amman kentinde birbirinden farklı iki bölge olan Downtown ve Khalda'da kentsel fiziksel çevre ile halk sağlığı arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Downtown, kötü kentsel tasarım, aşırı kalabalıklık, yetersiz kamusal alanlar, sınırlı yeşil alanlar ve yetersiz yaya altyapısı ile karakterize edilirken, Khalda ise örnek teşkil eden kentsel tasarım, elverişli fiziksel çevre ve bol miktarda yeşil alan sunmaktadır. Çalışma, bu iki bölgeyi karşılaştırarak kentsel tasarımın genel olarak halk sağlığı üzerindeki etkisini kavramayı amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle mental sağlık, sosyal etkileşim ve fiziksel aktivite düzeylerine odaklanmaktadır. Araştırma, arazi kullanım dağılımı, tesisler, yeşil alanların mevcudiyeti, kamusal alanların kalitesi ve yaya altyapısının fiziksel aktivite düzeyleri, güvenlik ve hizmetlere erişim kolaylığı üzerindeki etkisi gibi kentsel değişkenlerin etkisini incelemektedir. Çalışma, sağlık etkileri ve algıları hakkında veri toplamak için anketler ve soru kağıtları gibi nicel ve nitel karma yöntemleri kullanmaktadır. Çalışma, net bir korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Bol miktarda yeşil alan içeren Khalda'nın iyi tasarlanmış kamusal alanları, bu unsurlardan yoksun olan ve gergin bir atmosfere sahip olan Downtown'ın aksine, mental sağlık, sosyal bağlantı ve fiziksel egzersizi teşvik etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, kanıta dayalı kentsel tasarımın ilerlemesine yardımcı olacak, politika yapıcıların ve plancıların nüfus sağlığını ve iyiliğini artıran sağlıklı çevreler yaratmalarına olanak tanıyacaktır.