Chaos-based nonlinear model predictive controller for MPP tracking in organic photovoltaic panels
Kaos tabanlı doğrusal olmayan model öngörücü kontrol cihazı organik fotovoltaik panolarda MPP takibi için
- Tez No: 876228
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevre kirliliği ve buzulların erimesi ve deniz seviyelerinin yükselmesi gibi iklim değişikliğinin etkileri gibi fosil yakıt kullanımıyla ilgili zorluklar, fotovoltaik sistemler gibi temiz yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin önemini vurgulamaktadır. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük avantajları olmasına rağmen, aralıklı olarak ürettikleri güç, elektrik şebekeleri için çeşitli zorluklara neden olabilir. Dolayısıyla bu değişkenlikleri göz önünde bulundurarak maksimum gücü elde etmek için uygun kontrol yaklaşımının kullanılmasına önemli bir ihtiyaç vardır. Bu proje, organik fotovoltaik hücrelerin maksimum üretilen gücünü izlemek için kaotik tabanlı doğrusal olmayan model tahmin kontrolünün uygulanmasını araştırıyor. Bu kontrol yaklaşımı, aktif dağıtım ağlarının çalışmasını iyileştiren hızlı izleme yetenekleri ve hata toleransı sunar. Önerilen strateji, bir Lagrangian fonksiyonu kullanarak bir referans noktasının tahmin edilmesini ve çalışma noktasının buna göre ayarlanmasını içermektedir ve yükseltici dönüştürücü operasyonlarının yönetimi için tasarlanmış kaotik tabanlı doğrusal olmayan model öngörülü kontrolördür. Kaos tabanlı doğrusal olmayan model öngörülü denetleyici kullanılarak aşırı gerilim miktarı %1,28'den fazla azaltılır. Aslında, kontrol yöntemleri kullanılmadan, OPV panel penetrasyonunun artmasıyla gerilim aralığı izin verilen değerleri aşmaktadır. Bu kontrol yaklaşımının uygulanması, aşırı gerilimde önemli bir azalmaya, sistem verimliliğinin artmasına ve dağıtım besleyici kapasitesinin artmasına ve aynı zamanda ağ kayıplarının en aza indirilmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
The challenges associated with fossil fuel usage, such as environmental pollution and climate change impacts like glacier melting and rising sea levels, highlight the importance of transitioning to clean renewable energy sources like photovoltaic systems. Although, these renewable energy resources have great advantages, but their intermittent generated power can causes several challenges for electrical grids. So, there is a significant need to using proper control approach for extracting the maximum power with considering these variations. This project explores the application of chaotic-based nonlinear model predictive control to track the maximum generated power of organic photovoltaic cells. This control approach offers fast tracking capabilities and fault tolerance which improving the operation of active distribution networks. The proposed strategy involves estimating a reference point and adjusting the operating point accordingly using a Lagrangian function and chaotic-based nonlinear model predictive controller is designed for managing of boost converter operations. By using the CNMPC controller, the intensity of voltage swell is reduced by more than 1.28%. In fact, without using of control approach, the voltage range exceeds its allowable values with increasing of the OPV panels penetration. Implementation of this control approach results in a significant reduction in overvoltage, improving system efficiency and increasing distribution feeder capacity while minimizing network losses.