Kırgız şairlerinin şiirlerindeki bazı din felsefesi konuları
Some philosophy of religion topics in the poems of Kyrgyz poets
  1. Tez No: 876229
  2. Yazar: ZUKHURA KALMURZA KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
19. yüzyılın başlarından itibaren 20. yüzyılın ortalarına kadar geçen süreçte Ruslar'ın işgaline maruz kalan ve Ruslar'ın asimilasyon ve dejenerasyon politikalarına karşı insanları uyarmaya çalışan Kırgız şairler, düşüncelerini şiirler vasıtasıyla dile getirmeye çalımışlardır. Onlar zamancı şairler ve demokrat şairler olmak üzere ikiye ayrılmaktatır. Zamancı ve demokrat şairler kendilerine özgü dinî, felsefî ve kültürel kimliklerini korumak için şiirleriyle insanları uyarmayı amaçlamışlardır. Şairlerin dile getirdikleri düşüncelere bakıldığında dini pek çok konuda fikirlerini dile getirmişlerdir. Onların şiirlerinde, Tanrı'ya olan inanç, Tanrı'nın varlığı ve birliği, Tanrı'nın varlığının delilleri, Tanrı ile evren arasındaki ilişki, insan ve kötülüğün ortaya çıkış sorununu, insan, ölüm ve ölümsüzlük anlayışı gibi konulara ilişkin kimi düşüncelere yer verildiği dikkat çeker. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın problem durumu, amacı ve önemi, araştırmanın yöntemi, kapsam ve sınırlılıkları ile ilgili genel bir bilgi sunulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde Kırgız şairlerinin şiirlerindeki Tanrı'nın varlığının kanıtlarından kozmolojik ve teleolojik kanıta yer verilmiştir. İkinci bölümde Kırgız şairlerinin şiirlerindeki Tanrı ve evren tasvvurunu açıklamak için yaratıcı bir varlık olarak Tanrı ve yaratıcı bir varlık olarak Dünya başlıklı konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Kırgız şairlerinde insan algısını ortaya koymak için şairlerin insan ve kötülük insan ve ölümsüzlük başlıklı konulara ilişkin görüşleri işlenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise ulaşılan verilere yer
Özet (Çeviri)
Kyrgyz poets, who were exposed to Russian occupation from the early 19th century to the mid-20th century and tried to warn people against the Russians' assimilation and degeneration policies, tried to express their thoughts through poems. They are divided into two: Zamanist poets and Democrat poets. Temporal and Democrat poets aimed to warn people with their poems in order to protect their unique religious, philosophical and cultural identities. When we look at the thoughts expressed by the poets, they expressed their opinions on every religious issue. The aim of their poems is to explain and systematize issues such as belief in God, the existence and unity of God, the evidence of God's existence, the relationship between God and the universe, the problem of the emergence of humans and evil, moral virtues and the understanding of death. This study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, general information about the problem situation of the research, its purpose and importance, the method, scope and limitations of the research is presented. In the first part of our study, cosmological and teleological evidence from the evidence of God's existence in the poems of Kyrgyz poets is included. In the second part, topics titled God as a creative being and the World as a creative being are discussed in order to explain the depiction of God and the universe in the poems of Kyrgyz poets. In the third chapter, in order to reveal the human perception of Kyrgyz poets, the poets' subjects titled human and evil, human, death and immortality are discussed. The study was completed with a conclusion including data.