Kaan Murat Yanık'ın romanlarında postmodern unsurlar
Postmodern elements in novels of Kaan Murat Yanik
  1. Tez No: 876251
  2. Yazar: YAŞAR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI MEMİŞ BAYTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kaan Murat Yanık, şiirle başladığı sanat hayatına öykü ve romanla devam etmiş Türk edebiyatının son dönemlerindeki genç kalemlerden biridir. Yazar eserlerinde, Doğu ve Batı medeniyetleri arasındaki ilişkiyi din, tarih ve coğrafya perspektiflerinden ele alarak bu iki medeniyetin kültür kodlarını açık eden bir kurguyu öne çıkarır. Yanık, günümüz edebiyatında öne çıkan postmodern eğilimin izlerini, büyülü gerçekçilikle birlikte yansıtırken 2000 sonrası Türk romanındaki yeni yönelişleri göstermesi bakımından öne çıkan isimlerden biri olarak dikkat çeker. Modernizmin büyük anlatılarına karşı bir eleştiri olarak okunabilecek romanlarında Yanık, bireyin psikolojisini önceleyen bir anlatımı tercih eder. Bu çalışma, Kaan Murat Yanık'ın romanlarındaki postmodern unsurları tespit ederek son dönem Türk edebiyatındaki postmodern eğilimleri görünür kılmak amacını taşımaktadır. Çalışma sonucunda Yanık'ın romanlarının postmodern romanın unsurlarını yansıttığı görülmüştür. Çalışma ile Yanık'ın romanlarındaki üstkurmaca, metinler arasılık, büyülü gerçekçilik, polisiye ve gerilim unsurları, yabancılaşma, çoğulculuk ve çok kültürlülük, dine ve tarihe yönelik postmodern tutum, oyun ve karnaval unsurları tespit edilmiş, postmodernizmin dil ile ilgili yaklaşımının izleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kaan Murat Yanık is one of the young writers who started his art life with poetry in the last period of our article and went on with stories and novels. In his works, a fiction which explains the cultural codes of these two civilizations by discussing the relationship between the civilizations of Eastern and Western from the perspectives of religion, history and geography becomes preminent. While Yanık reflects the traces of postmodern tendency which shines out in today's article together with magical realism, he attracts attention as one of the prominent names in terms of showing the new tendencies in Turkish novel after 2000. In his novels, which can be read as a criticism against grand narratives of modernism, Yanık prefers a narration that prioritizes the individual's psychology. This study aims to identify the postmodern tendencies in our recent literature by identifying postmodern elements in Kaan Murat Yanık's novels. The study identifies elements of metafiction, intertextuality, magical realism, detective fiction and suspence, alienation, pluralism and multiculturalism, postmodern attitudes towards religion and history, game and carnival in Yanık's novels; traces of postmodernism's approach to language are shown.