Farklı sınıf seviyelerinde verilen robotik kodlama eğitiminin bilgi işlemsel düşünme becerisi üzerindeki etkisi
The effect of robotic coding education given at different grade levels on computational thinking skills
- Tez No: 876284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Robotik kodlama eğitimi ile bilgi işlemsel düşünme becerisi arasında ilişki olduğunu gösteren birçok çalışmanın olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin problem çözme, yaratıcı düşünme, algoritmik düşünme, eleştirel düşünme, mantıksal düşünme, derse katılma, bilgi-işlemsel düşünme ve mesleki alan becerilerinin geliştirilmesine olumlu katkılarının olduğu ifade edilmiştir. Türkiye'de birçok özel ve resmi eğitim kurumu tarafından robotik kodlama eğitimleri farklı yaş seviyelerinde yürütülmektedir. Ancak bu eğitimler ve farklı faktörler açısından eğitimlerin etkinliği araştıran çalışmalar dikkate alındığında ilgili duruma bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşan girişimlerin sınırlı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı farklı seviyelerde verilen robotik kodlama eğitimlerinin bilgi-işlemsel düşünme becerilerine etkilerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda araştırma nedensel karşılaştırması olarak tasarlanmış ve bu karşılaştırma içerisinde robotik kodlama eğitimlerinin bilgi-işlemsel düşünme becerisi üzerindeki olası etkileri nicel verilere dayanarak incelenmiştir. Toplamda ilköğretim kademesinden 1, 2, 3. sınıf ve ortaokul kademesinden 5,6,7 ve 8. Sınıf olmak üzere toplamda 121 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Kontrol grubunda sadece programlama eğitimi alanlar deney grubunda programlama ile beraber robotik kodlama eğitim alanlar yer almıştır. Araştırmada elde edilen veriler ilkokul öğrencileri için geliştirilmiş ölçekle gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar için varyans analiz ile gruplar arasında farklar ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda cinsiyet ve sınıf gibi değişkenlerin bilgi işlemsel düşünme becerisi üzerinde etkisi olduğuna dair bir bulguya ulaşılamazken, robotik kodlama eğitimlerinin etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that there are many studies showing that there is a relationship between robotic coding education and computational thinking skills. In the studies, it has been stated that robotic coding education has positive contributions to the development of students' problem solving, creative thinking, algorithmic thinking, critical thinking, logical thinking, class participation, computational thinking and professional field skills. In Turkey, many private and public educational institutions provide robotic coding trainings at different age levels. However, considering these trainings and studies investigating the effectiveness of these trainings in terms of different factors, it is seen that there are limited attempts to approach the relevant situation from a holistic perspective. Therefore, the aim of this study is to reveal the effects of robotic coding trainings given at different levels on computational thinking skills with a holistic approach. In this direction, the study was designed as a causal comparison and the possible effects of robotic coding trainings on computational thinking skills were examined based on quantitative data. In total 1st, 2nd, 3rd grade and a total of 121 students from the 5th, 6th, 7th and 8th grades from the secondary school level.was carried out through. The control group included only those who received programming education and the experimental group included those who received programming and robotic coding education. The data obtained in the study were carried out with a scale developed for primary school students. As a result of the study, it was not found that variables such as gender and grade had an effect on computational thinking skills, while it was observed that robotic coding trainings were effective.