Evaluation of surface water pollution parameters in terms of drinking water quality in Çankiri, Türki̇ye
Çankırı'da yüzey suyu kirlilik parametrelerinin içme suyu kalitesi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 876290
  2. Yazar: DUHA ZENAL ABIDINE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küresel olarak sınırlı olan su kaynakları yeryüzünde dengesiz bir şekilde dağıtılmıştır. İnsan tüketimi için elzem olan yüzey suları genellikle çeşitli faktörlerle kirletildiğinden temiz içme suyuna erişim birçok insan için hala zor olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Çankırı Merkez ilçesinde on farklı noktadan farklı zamanlarda alınan içme suyu örneklerinin analiz sonuçlarına (alüminyum, amonyum, demir, pH, su iletkenliği ve mikrobiyolojik analizler) göre su kalitesini değerlendirmektir. Analiz sonuçlarına göre uygun olmayan su dağıtımından kaynaklanabilecek WHO/EPA standartlarına göre hafif pH artışı kaydedilmiştir. Ağustos ve Haziran 2023'te Büyük Cami ve Meslek Yüksekokulun su örneklerinde kabul edilebilir sınır değeri (0 CFU/100 ml) aşan (62 CFU/100ml ve 26 CFU/100ml) koliform bakteri konsantrasyonu bulunmuştur. Bu değerlerin varlığı yetersiz içme suyu arıtımından, arızalı su dağıtım sisteminden veya yetersiz sanitasyondan kaynaklanabilir. Ayrıca, Temmuz 2023'te ölçülen Alüminyum değerlerinde 3 örnek noktasında (230, 240 ve 300 µg/L) TS266 standardının üzerinde ciddi bir artış gözlenmiştir. Bu artışlar yağış, sıcaklık artışı, yaz aylarında havza akışındaki değişiklikler ve insan faaliyetleri gibi faktörlerle bağlanmıştır. Nörotoksik bir madde olan Alüminyuma maruz kalma ile Alzheimer hastalığı riski arasında olası bir ilişki olduğu öne sürüldüğünden gerekli önlemlerin alınması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Globally limited water resources are unevenly distributed on earth. Access to clean drinking water is still difficult for many people, as surface waters essential for human consumption are often polluted by various factors. This study aims to evaluate water quality according to the analysis results (aluminum, ammonium, iron, pH, water conductivity, and microbiological analyses) of drinking water samples taken at different times from ten different points in Çankırı Central district. According to the analysis results, a slight pH increase was recorded according to WHO/EPA standards, which may be caused by improper water distribution. In August and June 2023, coliform bacteria concentrations exceeding the acceptable limit value (0 CFU/100 ml) (62 CFU/100ml and 26 CFU/100ml) were found in the water samples of the Büyük Mosque and Vocational School. These values may result from inadequate drinking water treatment, a faulty water distribution system, or inadequate sanitation. Additionally, a significant increase above the TS266 standard was observed in Aluminum values measured in July 2023 at 3 sample points (230, 240, and 300 μg/L). These increases have been attributed to precipitation, temperature increases, and changes in basin flow during summer months, and human activities. Since it has been suggested that there is a possible relationship between exposure to Aluminum, a neurotoxic substance, and the risk of Alzheimer's disease, it would be beneficial to take the necessary precautions.