Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının ortaokul öğrencilerinin matematiğin doğasına yönelik görüşlerine yansıması
The reflection of realistic mathematics education approach on secondary school students' opinions on the nature of mathematics
  1. Tez No: 876291
  2. Yazar: EDA TAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OBEN KANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmada Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne (GME) yönelik tasarlanmış öğrenme ortamlarının ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin matematiğin doğasına ilişkin görüşlerine yansımasının sunulması amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımının bütüncül tek durum çalışması deseni tercih edilmiş olup; araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu'da orta ölçekli bir ilin ilçesinde yer alan devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 13 kız 8 erkek olmak üzere toplam 21, 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada GME yaklaşımı benimsenerek, Kümeler alt öğrenme alanıyla ilgili kazanıma ilişkin öğrenme ortamları tasarlanmış ve 10 ders saati süreyle uygulanmıştır. GME uygulamaları öncesinde ve sonrasında öğrencilerin matematiğin tanımına, matematiğin kaynağına, matematiksel bilgilerin doğruluğuna, matematik uygulamalarına ve matematik yapmaya yönelik görüşlerini elde etmek amacıyla; yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve analizler neticesinde GME uygulamalarının öğrencilerin matematik tanımlarının değişmesi ve derinleşmesinde, matematiğin kaynağına ve matematiksel bilgilerin doğruluğuna ilişkin görüşlerinde etkili olduğu; matematiğin nerelerde kullanıldığına ilişkin farkındalık uyandırdığı ancak nasıl kullanıldığına ilişkin derinlemesine bir fark yaratamadığı; matematik yapmaya ilişkin farkındalık kazandırdığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle GME uygulamalarına yönelik öğrenme ortamlarının tasarlanması, uygulanması ve yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impact of learning environments designed for Realistic Mathematics Education (RME) on the perceptions of sixth-grade secondary school students regarding the nature of mathematics. The study employed a qualitative research approach, adopting a single case study design. The study group consisted of 21 sixth-grade students, 13 girls and 8 boys, studying at a public secondary school in a medium-sized province in Eastern Anatolia during the 2022-2023 academic year. The RME approach was employed in the study, with the objective of designing and implementing learning environments related to the acquisition of knowledge within the Sets sub-learning area. This was achieved over a period of 10 lesson hours. Structured and semi-structured interview forms and student diaries were employed to elicit students' perspectives on the definition of mathematics, the source of mathematics, the accuracy of mathematical knowledge, mathematical applications and the experience of doing mathematics before and after the implementation of RME applications. The data obtained were subjected to content analysis, which revealed that RME practices were effective in changing and deepening students' definitions of mathematics, their views on the source of mathematics and the accuracy of mathematical knowledge. Furthermore, the practices raised awareness about where mathematics is used, but did not make a deep difference about how it is used. Finally, the practices raised awareness about doing mathematics. In light of these findings, it can be proposed that learning environments for RME applications should be designed, implemented and disseminated.