Türkiye'de beyaz eşya sektöründe, 'döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik' faktörlerinin pazarlama stratejilerine ve tüketicilerin satın alma kararına etkisi
The effect of 'circular economy and sustainability' factors on marketing strategies and consumers' purchasing decisions in the white goods sector in Turkiye
  1. Tez No: 876375
  2. Yazar: GÖKHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki beyaz eşya sektöründe sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi kavramlarının pazarlama stratejileri ile tüketicilerin satın alma kararlarına olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, farklı demografik gruplar arasında sürdürülebilirlik algısını ve bu algının tüketici davranışlarına yansımalarını analiz etmektedir. Anket verileri ışığında yapılan Tek Yönlü ANOVA analizleri, demografik değişkenlerle tüketici tutumları arasındaki istatistiksel ilişkileri ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, tüketicilerin büyük çoğunluğunun sürdürülebilir beyaz eşya ürünlerine yönelik pozitif bir algıya sahip olduğunu ve sürdürülebilir özelliklere sahip ürünler için yüksek fiyat ödemeye hazır olduklarını göstermektedir. Ancak, farklı sektörlerde çalışan tüketicilerin ve çeşitli yaş gruplarının sürdürülebilirlik algısında ve bu tür ürünler için ödeme yapmaya yönelik tutumlarında anlamlı farklar bulunmaktadır. Bu bulgular, beyaz eşya üreticileri için sürdürülebilirlik odaklı pazarlama stratejilerini ve ürün tasarımını geliştirme konusunda katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of sustainability and circular economy concepts on marketing strategies and consumers' purchasing decisions in the white goods industry in Turkey. The study analyzes the perception of sustainability among different demographic groups reflections of this perception on consumer behavior. One-Way ANOVA analyzes conducted in the light of survey data reveal statistical relationships between demographic variables and consumer attitudes. Research results show that the majority of consumers have a positive perception of sustainable white goods products and are ready to pay high prices for products with sustainable features. However, there are significant differences in the sustainability perception of consumers working in different sectors and various age groups and their attitudes towards paying for such products. These findings provide guidance for white goods manufacturers in developing sustainability-focused marketing strategies and product design.