Göç ve siyasallaşma; demokrasinin beyin göçüne etkisi
Migration and politicization; the effect of democracy on brain drain
  1. Tez No: 876377
  2. Yazar: AYŞE ŞÖHRET İŞSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Göç; sosyal, politik ve ekonomik nedenlerle gerçekleşmektedir. Yıllar geçtikçe göç hareketleri, yalnızca göçmen birey ve grupları değil, göç alan yerlerdeki yerleşik toplulukları da etkilemesi nedeniyle dünyada önemli bir siyasi, sosyal ve ekonomik konu haline gelmiştir. Göç çeşitli formlarda ortaya çıkmaktadır. Beyin göçü de bunlardan biri olarak görülmektedir. Beyin göçü genellikle yetenekli ve işlerinde profesyonel olan kişilerin kendi ülkelerini (çoğu durumda gelişmekte olan ülkeleri) terk edip daha iyi fırsatlardan yararlanmak için başka yerlere gitmesiyle meydana gelmektedir. Bu çalışmada Beyin Göçünde Demokrasinin etkisi üzerinde durulacaktır. The Economist'in araştırma bölümü Economist Intelligence Unit tarafından değerlendirilen demokrasi endeksine göre Türkiye'den yapılan beyin göçleri ülkelerin demokrasi endeksi puanlarına göre incelenecektir. Çalışmada Dünya demokrasi endeksine göre tam demokrasi olmayan ülkelerden Tam demokrasi ile yönetilen ülkelere yapılan göçlerin analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration; may occur for social, political and economic reasons. Over the years, migration movements have become an important political, social and economic issue in the world, as they affect not only immigrant individuals and groups, but also settled communities in the places receiving immigration. Migration appears in various forms. Brain drain is one of them. Brain drain often occurs when talented individuals and professionals leave their home countries (in most cases, developing countries) and go elsewhere to take advantage of better opportunities. In this study, we focused on the effect of Democracy on Brain Drain. The democracy index was used to measure the democratic levels of countries. According to the democracy index evaluated by the Economist Intelligence Unit, the research department of The Economist.Brain drains from Turkey will be examined according to the democracy index scores of the countries. In the study, migration from countries that are not full democracies to countries governed by full democracy will be analyzed according to the World Democracy Index.