Growth strategies in Turkish fintech ecosystem
Türkiye fintek ekosisteminde büyüme stratejileri
  1. Tez No: 876421
  2. Yazar: KERİM CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada günümüzde önemi artan alternatif finansal çözümler sunan finansal teknoloji şirketlerinin uyguladıkları büyüme stratejileri ile almış oldukları yatırımlar arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Bu amaçla öncelikle, stratejik yönetim açısından büyüme stratejilerinin yeri ve kavramsal çerçevesi aktarılmıştır. Devam eden bölümde fintech konsepti ile birlikte alternatif finansal çözümler dünyası ve çalışmanın araştırma evrenini oluşturan Türkiye Fintech Ekosistemi hakkında tüm paydaşlar kırılımında bilgi verilmiştir. Bulgular bölümünde ise uygulanan büyüme stratejileri alt kırılımları ile alınan yatırımlar bağlamında incelenerek yatırımlar ile uygulanan büyüme stratejileri arasında ilişkilendirmeler yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between the growth strategies implemented by financial technology companies that offer alternative financial solutions, which are becoming increasingly important today, and the investments they have received. For this purpose, firstly, the place and conceptual framework of growth strategies in terms of strategic management are presented. In the following section, information about the fintech concept, the world of alternative financial solutions and the Turkish Fintech Ecosystem, which constitutes the research universe of the study, is given in the breakdown of all stakeholders. In the findings section, the relationships between the applied growth strategies and the investments received are explored by examining the subcategories of growth strategies and investments, concluding the study.