Topraksız kültürde kısıntılı ve tam sulama koşullarında yetiştirilen 'Alphonse Lavallée' üzüm çeşidinde hasat öncesi kaolin ve aloe vera uygulamalarının asma gelişimi ve soğukta muhafaza süresince üzüm kalitesine etkileri
Effects on grape quality during cold storage and grapevine development of pre-harvest kaolin and aloe vera treatments in the 'Alphonse Lavallée' grape variety growed deficit and full irrigation conditions in soilless culture
- Tez No: 876433
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, kontrollü cam sera içerisinde topraksız kültürde kısıntılı ve tam sulama koşullarında yetiştirilen 41 B asma anacı üzerine aşılı 'Alphonse Lavallée' sofralık üzüm çeşidinde hasat öncesi Aloe vera ve kaolin uygulamalarının vegetatif gelişim, üzüm kalitesi, tane biyokimyasal içerikleri ve hasat sonrası soğukta muhafaza süresince üzüm meyvelerinin, kalite, fiziksel, kimyasal ve fizyolojik değişimleri, ağırlık ve çürüme kayıpları belirlenmiş ve soğukta depolama performansları ortaya konulmuştur. Çalışmada uyanmanın mart sonu-nisan başı, tam çiçeklenmenin mayıs başı, tane tutumunun mayıs sonu-haziran başı, ben düşmenin temmuz sonu ve olgunluğun ağustos sonu-eylül başı gerçekleştiği tepit edilmiştir. Ravaz indeksi her iki yılda da Kaolin/Tam Sulama (K/TS) uygulamasında en yüksek değeri almıştır. K/TS ve Aloe vera/Tam (AV/TS) Sulama uygulamalarından en yüksek salkım ağırlıkları saptanmıştır. Salkım ağırlıkları 134.56-356.90 g aralığında değişmiş ve Kontrol/Kısıntılı Sulama (KT/KS) uygulamasında en düşük bulunmuştur. Uygulamalar partenokarpik tane sayısına önemli etkide bulunmamıştır. En yüksek tane ağırlığı K/TS (8.69 g) ve AV/TS (8.48 g) uygulamalarından elde edilmiştir. Saptan kopma kuvveti en yüksek AV/TS uygulamasında belirlenmiştir. Titre edilebilir asitlikteki farklılıklar ilk yıl önemsiz olurken, ikinci yıl %0.67 ile AV/KS sulama uygulaması en yüksek değeri sağlamıştır. Üzüm verimi her iki araştırma yılında 2273.70 g ve 2728.81 g ile K/TS uygulamasında en yüksek olmuştur. Salkım ve tane sapı kararması her iki yılda da K/TS uygulamasında en düşük olurken, K/KS uygulamasında en yüksek olmuştur. Chroma* ve hue açısı uygulamalardan önemli miktarda etkilenmemiştir. En düşük fungal bozulma oranı K/TS ugulamasında olmuştur. Soğukta muhafaza süresince özellikle K/TS ve AV/TS uygulamalarının pekçok özellik bakımından olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Yapılan bu uygulamaların sürdürülebilir tarımsal faaliyetler yönünden çevreye olumlu etkileri olmasından dolayı tavsiye edilebilir uygulamalar oldukları görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the vegetative growth, grape quality, grain biochemical content of pre-harvest Aloe vera and kaolin treatments in 'Alphonse Lavallée' table grape variety grafted on 41 B grapevine rootstock grown in a controlled glass greenhouse under deficit and full irrigation conditions. It was also examined the performance and quality changes; physical, chemical and physiological changes, weight loss, rotting losses of grape fruits during the cold storage period and to reveal their cold storage performances. According to the findings, in the conditions and years in which the study was conducted, it was determined that awakening occurred in late march-early april, full flowering in late may-early May, grain set in late may-early june, veraison in late july, and maturity in late august-early september. Ravaz index had the highest value in the Kaolin/Full Irrigation application in both years. The highest bunch weights were determined from Kaolin/Full Irrigation and Aloe vera/Full Irrigation applications. Cluster weights were determined to be between 134.56-356.90 g and were lowest in the Control/Restricted Irrigation application. The number of parthenocarpic grains was not found to be statistically significantly different between treatments. The highest grain weight was obtained from the Kaolin/Full Irrigation (8.69 g) and Aloe vera/Full Irrigation (8.48 g) applications, which are statistically in the same group. The highest berry detachment force was obtained from Aloe vera/Full Irrigation application. While titratable acidity was statistically insignificant in the first year, Aloe vera/Restricted irrigation application provided the highest value with %0.67 in the second yearThe highest grape yield was found in the Kaolin/Full Irrigation application in both research years (2273.70 g and 2728.81 g). Cluster and stem browning was the lowest in the Kaolin/Full Irrigation application in both years, while the highest was in the Kaolin/Restricted Irrigation application. Statistical differences between treatments were found to be insignificant for grain color C* and grain color h° values. The lowest fungal spoilage rate was in the Kaolin/Full Irrigation application. When the results were generally evaluated in terms of the properties studied during cold storage, it was determined that especially Kaolin/Full Irrigation and Aloe vera/Full Irrigation applications had positive effects in terms of many properties examined. It has been concluded that in terms of sustainable agricultural activities, these practices are recommendable due to their positive effects on the environment