Impact of return flow estimation with orbit information on the bullwhip effect in a multi-echelon closed-loop supply chain with production capacity
Üretim kapasiteli çok katmanlı kapalı döngü tedarik zincirinde kullanımdaki ürün bilgisiyle geri dönüş tahmininin kamçı etkisi üzerine etkisi
  1. Tez No: 876451
  2. Yazar: NUR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kapalı döngü tedarik zincirleri, yeniden üretim yoluyla ürünleri geri kazanır, malzeme kullanımını ve israfı azaltır. Ancak geri dönüş akışındaki belirsizlikler özellikle çok katmanlı sistemlerde dalgalanmaların tedarik zincirinde artarak ilerlemesine sebep olur. Talep ve geri dönüş değişkenliği, ya da kamçı etkisi, tedarik zincirinde yukarı yönde artar. Bu çalışmada, tek tip ürüne yönelik kullanıcı talebinin yeni ürünler üretilerek ve geri dönen ürünlerin yeniden üretilerek karşılandığı, üretim kapasitesine sahip, çok katmanlı kapalı döngü tedarik zinciri analiz edilmektedir. Tek bir perakendeci, toptancı, distribütör ve üretici, envanterlerini (r, S) periyodik incelemeyle yeniler. Yukarı yönlü sipariş ve talep değişkenliğindeki artışı azaltmak için etkili geri dönüş tahmini gereklidir. Hareketli ortalama ve üstel düzeltme gibi geleneksel tahmin yöntemleri, geçmiş satışlar ile gelecekteki geri dönüşler arasındaki korelasyonu göz ardı eder. Bu amaçla, geri dönüşleri tahmin etmek için kullanımdaki ürün sayısı, beklenen ürün ömrü ve geri dönüş olasılığı hakkındaki bilgilerden yararlanıyoruz. Daha sonra, iade olasılığı, yeniden sipariş süresi ve ortalama ürün ömrü gibi çeşitli faktörler altında kullanımdaki ürün bilgileriyle iade tahmininin kamçı davranışı üzerindeki etkisini analiz ediyoruz. Tek yönlü ürün akışı olan tedarik zincirindeki kamçı etkisini, farklı geri dönüş tahmin yöntemleri altında kapalı döngü tedarik zinciriyle karşılaştırıyoruz. Ayrıca teslimat süresini kısaltmak için alternatif sevkiyat politikaları uyguluyoruz ve anlık talebin tedarik zincirine etkisini araştırıyoruz. Üretim kapasiteli kapalı döngü tedarik zincirlerinin, kapasitesiz sistemlerden farklı kamçı davranışı sergilediğini gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
Closed-loop supply chains recover used products and reduce material use and waste through remanufacturing. However, uncertainties in the return flow propagate through the supply chain, especially in multi-echelon systems. Return variability amplifies the order and inventory fluctuations upstream, also known as the bullwhip effect phenomenon. In this study, we analyze a multi-echelon closed-loop supply chain with production capacity, where the customer demand for a single type of product is met by manufacturing new products and remanufacturing returned cores. A single retailer, wholesaler, distributor, and OEM replenish their inventory with (r, S) periodic review. Effective return estimation is necessary to mitigate the bullwhip effect. Traditional forecasting methods such as the moving average and exponential smoothing disregard the correlation between past sales and future returns. To this end, we utilize information on the orbit size, expected product lifetime, and return probability to estimate returns. Then, we analyze the impact of return estimation with orbit information on the bullwhip behaviour under various factors such as return probability, reorder period, and average product lifetime. We compare the bullwhip behaviour in the forward supply chain with the closed-loop supply chain under different return estimation methods. We also introduce alternative shipment policies to reduce the delivery lead time, and investigate the impact of impulse demand. We observe that closed-loop supply chains with production capacity constraint exhibit different bullwhip behavior than the uncapacitated systems.