Analytical evaluation of selected concrete structures against earthquakes in Turkey
Türkiye'de seçilen beton yapıların depreme karşı analitik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 876452
  2. Yazar: FERİDE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMJAD KHABAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyanın sismik olarak en aktif bölgelerinden biri olan olan Anadolu coğrafyası günümüze kadar birçok depreme ev sahipliği yapmıştır. Sıklıkla yaşanan bu yıkıcı depremlerin varlığı yapı stoğunun teknik olarak incelenmesini ve riskli yapıların kentsel dönüşümünü zorunlu kılmaktadır. Çalışma Anadolu coğrafyasında Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yer alan Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu, Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde bulunan betonarme yapılarının bir kısmı 1. Kademe değerlendirmesi Çevre ve Şehircilik bakanlığının 2019' da Resmi Gazete' de yayımladığı“Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar”dikkate alınarak analizler yapıldı. Bu esaslarda verilen yöntemler bina deprem performans değerlendirmesi ve güçlendirilmesi amacıyla kullanılmamaktadır. Bu esaslarda verilen yöntemlere göre riskli bulunmayan binaların depreme dayanıklı tasarım esaslarını sağladığı sonucunu çıkarmamaktadır. 6306 sayılı kanun kapsamında belirli alanlarda riskli sayılabilecek binaların bölgesel dağılımının belirlenmesi ve önceliklendirme kararı verilmesi amacıyla kullanılabilecek, bina özelliklerini ve deprem tehlikesini dikkate alan basitleştirilmiş yöntemler verilmiştir. Bu yöntem ile Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu, Elbistan ve Pazarcık ilçelerindeki kentsel yerleşim alanlarını oluşturan toplam 120 yapı örnekleri alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Riskli yapıların tespit edilmesine ilişkin esaslarda yer alınan betonarme yapıların risk tespitinde incelenen binaların %9' i çok riskli %66'sı orta riskli %24'ü riskli ve %1 i risksiz olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma Kahramanmaraş ili için yapılacak yapı stoğu çalışmaları için kaynak niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Anatolian geography, which is one of the most seismically active regions of the world, has hosted many earthquakes until today. The existence of these frequent destructive earthquakes necessitates a technical examination of the building stock and the urban transformation of risky buildings. The study is located on the East Anatolian Fault Zone in the Anatolian geography, some of the reinforced concrete structures in Dulkadiroğlu, Elbistan and Pazarcık districts of Kahramanmaraş province 1. The level assessment was carried out by taking into account the“Principles Regarding the Determination of Risky Structures”published by the Ministry of Environment and Urbanization in the Official Gazette in 2019. The methods given in these principles are not used for building earthquake performance evaluation and strengthening. According to the methods given in these principles, it does not conclude that the buildings that are not risky meet the earthquake resistant design principles. Within the scope of Law No. 6306, simplified methods that can be used to determine the regional distribution of buildings that can be considered risky in certain areas and to make a prioritization decision, taking into account the characteristics of the building and the earthquake hazard, are given. With this method, calculations were made by taking a total of 120 building samples that make up the urban settlement areas in Dulkadiroğlu, Elbistan and Pazarcık districts of Kahramanmaraş province. In the risk determination of reinforced concrete structures, which are included in the principles for the determination of risky structures, 9% of the buildings examined were determined as very risky, 66% as medium risky, 24% as risky and 1% as risk-free This study will be a source for the building stock studies to be carried out for the province of Kahramanmaraş.