Spor merkezine giden göçmen kadın bireylerin spor merkezlerinden beklenti ve tatmin düzeylerinin incelenmesi
The investigation of the level of expectations and satisfaction of immigrant women individuals going to the sports centers from the sports centers
  1. Tez No: 876461
  2. Yazar: RIZA ERİNCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
raştırmaya en az 3 ay düzenli salon üyeliği olan 7 gönüllü kadın katılmıştır. Araştırmanızda katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcıların daha derinlemesine düşüncelerini ve deneyimlerini ifade etmelerine olanak tanımıştır. Araştırmada tipik durum örneklem ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi için betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır, elde edilen verilerin özelliklerini tanımlamamıza ve belirli temaları ortaya çıkarmamıza yardımcı olmuştur. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi ile çeşitli kodlar saptanmış ve bu kodlar belli temalar altında toplanmıştır. Spor merkezine giden göçmen kadın bireylerin spor merkezlerinden beklentiyi ve tatmin düzeylerinin incelenmesi 3 ana tema altında sunulmuştur. Bu temalar: spor merkezine gitme amacı, spor merkezinin seçilme sebebi, spor merkezinden beklentiler olarak alt boyutlar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was conducted in Batman province aims to examine the expectations of immigrant women residing in our country from the sports centers in our country and their satisfaction levels with the sports center. The qualitative research method was used in the research. 7 volunteer women who had regular gym membership for at least 3 months participated in the research. Semi-structured interviews conducted with participants allowed participants to state their thoughts and experiences thoroughly. Typical case sampling and easily accessible sampling methods were used in the research. Descriptive analysis and content analysis methods used for data analysis. This assisted us to identify the data characteristics data obtained and reveal definite themes. By analyzing the data obtained from the interviews, various codes were determined, and these codes were collected under specific themes. Investigating the level of expectations and satisfaction of immigrant female individuals who go to sports centers from sports centers is presented under 3 main themes. These themes are given as subtitles: the purpose of going to the sports center, the reason for choosing the sports center, and the expectations from the sport center.