Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) kuluçka döneminde farklı ışık uygulamalarının embriyo gelişimi, kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve ilk hafta performansı üzerine etkileri
The effects of different light applications during the hatching period on embryo development, hatching results, chick quality and first week performance of Japanese quail (Coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 876462
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışması damızlık Japon bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) yumurtalarına kuluçkanın gelişim ve çıkış dönemlerinde farklı ışıklandırma süresi uygulamanın embriyo gelişimi, kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve ilk hafta performansı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla iki farklı deneme yürütülmüştür. Deneme 1 kuluçkanın 0. ve 14. günleri (gelişim döneminde 900 adet yumurta ), Deneme 2 ise kuluçkanın 14. ve 17. günleri arasında (çıkış döneminde 540 adet yumurta ) yapılmıştır. Deneme 1'de 0A:24K, 8A:16K, 12A:12K, 16A:8K ve 24A:0K olarak 5 farklı ışık süresi, Deneme 2'de ise 0A:24K, 12A:12K, ve 24A:0K olarak 3 farklı ışık süresi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carries out to determine the effects of different periods of light application to breeder Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) eggs during development and hatching on embryo development, hatching results, chick quality and first week performance. For this purpose, two different experiments were conducted. Experiment 1 was conducted between the 0th and 14th days of incubation (900 eggs during the development period), and Experiment 2 was conducted between the 14th and 17th days of incubation (540 eggs during the hatching period). In trial 1, 5 different light periods were applied as 0L:24D, 8L:16D, 12L:12D, 16L:8D and 24L:0D, and in trial 2, 3 different light periods were applied as 0L:24D, 12L:12D, and 24L:0D.