Turizmin ekonomik etkileri ve ülkemiz açısından bu etkilerin yararlarının arttırıcı politikalar
Economic effects of tourism and its importance of economic development policies
- Tez No: 87648
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
“Turizmin Ekonomik etkileri ve Ülkemiz açısından bu etkilerin ekonomik yararım arttırıcı politikalar”başlığını taşıyan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turizm ekonomisi ve turizmle ilgili genel tanım ve özellikler incelenmektedir. Turizmin ekonomideki yeri ve önemi, turizmin ekonomik fonksiyonları, turizmin yararlarının dağılımı incelenen diğer konuları oluşturmaktadır. İkinci bölümde, Ülkemizde turizmin, planlı dönem öncesi ve planlı dönemdeki mevcut durumu amaç ve ilkeler dahilinde, ekonomik boyutları ise dış aktif turizm selir ile siderlerinin ödemeler dengesine sağladığı yük ve katkılar açısından incelenmiş, ayrıca ülkemizde turizmin 2000 'li yıllara doğru gelişimi, diğer Avrupa ülkelerindeki trendlere göre bir değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Son bölümde, turizmin gerek genel, gerekse ülkemiz açısından yaratacağı etkileri ve bu ekonomik etkilerin, yedinci plan dönemi ve daha sonra yaşanacak planlı dönemlerde dengeli ve sürekli gelişmeye yönelik etkili politika ve maddelerin nasıl oluşturulacağı analiz edilmektedir. Sonuç ve öneriler kısmında, Türk turizminin, turizm pazarında hakettiği yere gelmesi ve bu pazarda önemli bir paya sahip olabilmesi için gerekli sorunlar dahilinde oluşturulacak çözüm ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of three parts and subtitled by“Economic effects of Tourism and its importance of economic development policies”. In the first part, Tourism Economy and general explanations and specialities are introduced. The Functions and importance of tourism in economy and other benefits are examined. In the second part the pre-planned period and post-planned period of our country's tourism, its targets, economic dimensions, incomes and expenditures, balance of trade and its burdens had been introduced. Besides, the tourism in Turkey towards 2000, according to the trends, among other European Countrizs had been explained. In the last part, economic effects of tourism in our country as well as in general are discussed. The answer of how the new models will be developed during the seventh planned-period and the Following periods are analized. In the end and in the proposal section, some possible solutions and advices are introduced which includes proposals of the place which Turkey deserve the part in the tourism market.