Turizm işletme belgeli tesislerden yatırım aşamasında istenen şartlar (örnek bir uygulama)
Requirements required from the establishments with tourism enterprise license at the investment stage (a sample application)
  1. Tez No: 87649
  2. Yazar: BİRGÜL KOCAMAN KÖSTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ill ÖZET 2000 'li yıllara yaklaştığımız şu günlerde turizm, ülkemizin sosyal ve kültürel gelişiminin yanında ekonomik yönden bacasız sanayi diye adlandınlabildiğimiz ihracattan sonra ödemeler dengesinde önemli bir yer tutan döviz girdileri ile kalkınmayı motivize eden yaratmış olduğu istihdam imkanı ile hızla gelişen en önemli sektörlerden biridir. Pek çok turistik yatırım olanaklarına sahip ülkemiz sınırsız doğa ve tabii güzellikleri ile her geçen gün yatırımların daha geniş alanlara yapılması ile hızla gelişmektedir. Turizm özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarım tamamlayabilmeleri için ihtiyaç duyulan dövizi sağlamak, ülkede üretim çeşitliliğini artırmak bakımından oldukça önemlidir. Turizmin ilerleyebilmesi ve büyük bir oranda ekonomiye katkı sağlayabilmesi için bazı etkenlerin yanı sıra turizm yatırımlarına özellikle ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde son yıllarda hızlı artan iç ve dış turizm hareketlerinin ulusal ekonomimiz üzerinde yaratacağı olumlu etkiler ancak arz olanaklarının uygun hazırlanması ile mümkün olacaktır. Turizm, yatırımlarının biran evvel oluşmasını sağlamak ve yatırımcılara en uygun ortamları yaratarak turizmde kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşılmasının sağlanması gerekmektedir. Hazırlanan bu tezle; yatırımı yapılan turizm işletmelerinin sımilandırılması turizm yatırımı yapacak kişi ve kuruluşların izlemesi gereken yollan, turizmin ekonomideki yeri belirtilip, turizm yatırım kavramı, turizm yatırımlarının özellikleri ve turizm yatırımlarının özendirilmesinde, yapılması öncelikle önemli olan yatırımlara sağlanan destek unsurlarının neler olduğu gösterilmektedir. Bu tez; Turizm Bakanlığı'ndan, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'ndan, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan, Eğitim Kurumlarından çeşitli kitaplardan ve dokümanlardan yararlanılarak hazırlanmıştır. HIRKS2İ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In these days we are approaching the years of 2000s and tourism is one of the sectors improving fast in our country, Turkey. Along with social and cultural developments in this country, tourism with its employment capability and provision of foreign currency - second after - which is important in the balance of payment motivates development. For these reasons, it may also be called“industry without chimmey”in terms of economics. Turkey with its infinite natural attractions and many tourism investment facilities is improving rapidly day by day by spreading the investments to larger areas. Tourism is also very important for developing countries because it provides foreign curren cy to these countries to complete their development and increase production varieties. In arder for tourism to improve and contribute to the economy, along with some other factors it needs especially investments. Positive effects that the domestic and foreign tourism movements increasing fast in our country on the national economy will only be possible when the answers to the demands in tourism are provided appropriately. To make tourism investments happen at the soonest time and provide the most suitable conditions for the investars are necessary to reach the level of the developed countries m tourism. In this theses, the followings were studied: the classification of tourism establishments which were built, the processes that tourism investors and tourism establishments must follow, the concept of investment in tourism, the place of tourism in economy, the characteristics of tourism investments, the supportt factors provided for the investments with priority. This theses was prepared with the help of various books and documentaries obtained from Ministry of Tourism, Treasury Councillory of Prime Ministry, Foreign Trade Counvillory, and various education institutions.