Sporcularda kozmetik ürün kullanımının araştırılması (Sultanlar Ligi örneği)
Investigation of cosmetic product use in athletes (Example of Sultans League)
  1. Tez No: 876549
  2. Yazar: BEYZA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın voleybolcuların kozmetik ürün kullanım sıklıkları ve düşüncelerini belirlemektir. Çalışma grubu; Sultanlar Ligi'nde oynayan 113 (107 Türk, 6 Yabancı) kadın voleybolcudan oluşmaktadır. Kişisel Bilgiler, Kozmetik Ürün Kullanım Sıklıkları ve 10 maddeden oluşan SKÜKÖ likert tipi ölçek internet yoluyla sporculara ulaştırılmıştır. Gizlilik esas olmakla birlikte katılımcılar gönüllü olarak katılım sağlamışlardır. Araştırmada elde edilen veriler Jamovi 2.4.14 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iki faktörün Cronbach's Alpha değerleri yüksek çıkmıştır (İçsel İyi Oluş Durumu: 0,83; Özgüven: 0,81). Verilere Shapiro-Wilk normallik testleri yapılmış ve normal dağılım göstermediği tespit edilerek analizde non-parametrik testler kullanılmıştır. Çoklu değişkenler için Kruskal-Wallis H testi yapılmıştır. Anlamlı farklılık çıkan sonuçlar için Dwass-Steel-Critchlow-Fligner çift yönlü analiz yapılmış, faktörler ile demografik değerler arasında farklılık bulunamamıştır. İçsel iyi oluş durumu faktörü ile kozmetik ürün kullanım sıklıkları arasında anlamlı farklılık bulunmazken, özgüven faktörü ile kozmetik ürün kullanım sıklıkları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Maskara, eyeliner/göz kalemi oje, ruj, far ve fondöten kullanım sıklıkları ile özgüven arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Kozmetik ürün kullanım sıklıkları ile demografik değerler analiz yapılmış, kozmetik ürünlere aylık harcama düzeyi (ortalama) ile far kullanımı arasında farklılık olduğu gözlenmiştir. Sporcularda kozmetik ürün kullanım sıklıklarının özgüvenlerine olumlu yönde etki ettiği, bu durumun sporcuların doğru karar verme düzeylerini artırdığını, hata yapsalar bile bu hatayı kabullenerek daha dikkatli olmalarında onların performanslarına olumlu yönde etki edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this service is to determine the frequency and follow-up of cosmetic product usage by female volleyball players. Working group; There are 113 female volleyball players (107 Turkish, 6 Foreign) playing in the Sultans League. Personal Information, Cosmetic Product Usage Frequencies and SKÜKÖ Likert type scale consisting of 10 items were delivered to the athletes via the internet. They have the right to participate as co-residents on the basis of confidentiality. The data obtained in the research were analyzed using the Jamovi 2.4.14 program. The results of the analyzes revealed high two-factor Cronbach's Alpha values (Intrinsic Well-Being: 0.83; Self-Confidence: 0.81). Shapiro-Wilk normality tests were performed on the data and it was determined that it did not show a normal distribution, so non-parametric tests were used in the analysis. Kruskal-Wallis H test was performed for multiple variables. Dwass-Steel-Critchlow-Fligner two-way analysis was shown for the results showing significant differences, and no difference was found between the variable and demographic values. While there is no significant difference between the internal well-being factor and the frequency of cosmetic product use, there is no significant difference between the malfunction factor and the frequency of cosmetic product use. A significant difference was revealed in the frequency of use of mascara, eyeliner/eyeliner, nail polish, lipstick, eye shadow and foundation. Frequency of cosmetic product use and demographic data were analyzed, and it was observed that there was a difference between the monthly expenditure level (average) of cosmetic products and eye shadow use. The frequency of use of cosmetic products in athletes is positively affected, this endurance increases the athletes' level of making correct decisions, and even when they make a mistake, this mistake is accepted and they are more careful, which has a positive impact on their performance.