Türkiye Selçuklu Devleti dönemi kale kuşatmaları (Strateji, taktik, teknoloji ve mimari)
Castle siegees of the Seljuk State Period of Türkiye (Strategy, tactics, technology and architecture)
- Tez No: 876581
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışma, Türkiye Selçuklu Devleti döneminde gerçekleştirilen kale kuşatmalarını stratejik, taktiksel, teknolojik ve diplomatik açılardan derinlemesine incelemektedir. Kuşatma savaşlarında, müstahkem kale içindeki savunmacılar ile Türkiye Selçukluları gibi kuşatıcı güçler arasındaki mücadele ele alınmaktadır. Bu süreçte, strateji belirleme, seferberlik, muhasara silâhları, ordunun kuşatma hattına konuşlandırılması, fetih yöntemleri, diplomatik hamleler, saldırı teknikleri ve fetih sonrası uygulamalar gibi unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, Selçuklu şehirlerinin savunma mimarisi de bu çalışmanın önemli bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Kuşatma stratejisi ve taktiği, yönetim ve organizasyon, doğal çevre koşulları, psikolojik ve motivasyonel etkiler, casusluk faaliyetleri, savunma tedbirleri, lojistik yönetimi gibi unsurlar, Türkiye Selçuklu dönemindeki kale kuşatmalarında süreci ve sonucu belirleyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Bu faktörler, tarihî örnekler üzerinden kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümü, Türkiye Selçuklu sultanları dönemindeki stratejik ve taktiksel açıdan seçilmiş kuşatmaları detaylı bir şekilde ele almayı hedeflemektedir. Bu analiz, dönemin tarihî kaynaklarından elde edilen verilerin titizlikle değerlendirilmesiyle şekillenmiş ve kuşatma stratejilerinin, taktiklerinin yanı sıra sosyal ve askerî dinamiklerinin ayrıntılı bir portresini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the castle sieges carried out during the Turkish Seljuk State in depth from strategic, tactical, technological and diplomatic perspectives. In siege wars, the struggle between the defenders within the fortified castle and the siege forces such as the Turkish Seljuks is discussed. In this process, elements such as strategy determination, mobilization, siege weapons, deployment of the army to the siege line, conquest methods, diplomatic moves, attack techniques and post-conquest practices were examined in detail. Additionally, the defensive architecture of Seljuk cities was also considered as an important part of this study. Elements such as siege strategy and tactics, management and organization, natural environmental conditions, psychological and motivational effects, espionage activities, defensive measures, logistics management are among the basic factors that determine the process and outcome of castle sieges during the Turkish Seljuk period. These factors have been extensively analyzed through historical examples. The last part of the study aims to discuss in detail the strategically and tactically selected sieges during the period of the Turkish Seljuk sultans. This analysis was shaped by meticulous evaluation of data obtained from historical sources of the period and aims to present a detailed portrait of siege strategies, tactics, as well as social and military dynamics.