İşletmelerde örgüt kültürünün yenilikçi iş davranışlarına etkisi: TR 83 bölgesi Teknopark işletmeleri üzerine bir araştırma
Organizational culture in businesses impact on innovative work behaviors: A research on TR 83 region Technopark operations
  1. Tez No: 876582
  2. Yazar: FUAT FERİT YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, TR 83 bölgesi olarak tanımlanan Samsun, Çorum ve Tokat illerinde bulunan Teknopark işletmelerindeki örgüt kültürünün çalışanların yenilikçi iş davranışlarına etkisinin tespit edilmesi ve bu etkinin yönünün belirlenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, çalışanların demografik özellikleri ile örgüt kültürü algısı ve yenilikçi iş davranışlarında arasındaki farklılıkların ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda TR 83 olarak ifade edilen Samsun, Çorum ve Tokat illerinde faaliyet gösteren Teknopark işletmelerinde çalışan 257 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında verilerin normalliğine Shapiro Wilk testi ile bakılmıştır. Taslak ölçeğin güvenilirliği için Cronbach alfa katsayıları kullanılmıştır. Taslak ölçeğin geçerliliği için kapsam geçerliliği yöntemi uygulanmıştır. İki gruptan fazla bağımsız grup değişkeninin kıyaslanmasında ise ANOVA testi uygulanmış olup, post-hoc test olarak Bonferroni test kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek için Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Örgüt Kültürü ile Yenilikçi İş Davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve orta derecede bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Demografik veriler analiz edildiğinde, eğitim durumu, gelir düzeyi ve iş yerindeki kıdemi en yüksek olan çalışanlarda örgüt kültürü ve yenilikçi iş davranışları algısının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of organizational culture on the innovative work behavior of employees in Technopark enterprises located in Samsun, Çorum and Tokat provinces, defined as the TR 83 region, and to determine the direction of this effect. Another aim of the study is to reveal the differences between the demographic characteristics of employees and their perception of organizational culture and innovative work behaviors. For this purpose, a survey was conducted with 257 people working in Technopark enterprises operating in Samsun, Çorum and Tokat provinces, referred to as TR 83. In the survey study, the normality of the data was checked with the Shapiro Wilk test. Cronbach's alpha coefficients were used for the reliability of the draft scale. The content validity method was applied to validate the draft scale. In comparing independent group variables of more than two groups, ANOVA test was applied and Bonferroni test was used as a post-hoc test. Pearson Correlation coefficient was used to test relationships between dependent and independent variables. According to the findings, it was determined that there was a statistically significant, positive and moderate relationship between Organizational Culture and Innovative Work Behaviors. When the demographic data was analyzed, it was concluded that the perception of organizational culture and innovative work behaviors was higher in employees with the highest education level, income level and seniority in the workplace.