Osmanlı Devleti'nin İran'a yönelik istihbarat faaliyetleri (1789-1876)
Intelligence activites of Ottoman Empire towards to Iran (1789-1876)
  1. Tez No: 876584
  2. Yazar: MUNİRA QAYUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1789-1876 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ile İran'daki siyasi teşekkül arasındaki ilişkilerde istihbarat faaliyetleri yoğun ve önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, söz konusu dönemde gerçekleştirilen istihbarat faaliyetlerini incelemekte ve her iki devletin bu faaliyetleri nasıl gerçekleştirdiklerini ortaya koymaktadır. Öncelikle, Osmanlı İmparatorluğu'nun ve İran'daki devletin dış politika hedefleri ve stratejileri ele alınarak, istihbarat faaliyetlerinin temel amacı ve önemi incelenmiştir. Ardından, her iki devletin istihbarat teşkilatlarının yapıları, işleyişleri ve etkinlikleri detaylı bir şekilde analiz edilerek, bu süreçte yaşanan başarılar ve zaaflar belirlenmiştir. Ayrıca, Osmanlı-İran sınırlarında görev yapan casusların rolleri ve faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Son olarak, 1789-1876 döneminde Osmanlı İmparatorluğu ile Kaçar (İran) Devleti arasında yaşanan siyasi münasebetler ve rakip güçlerin etkisi de değerlendirilerek, bu süre zarfında gerçekleştirilen istihbarat faaliyetlerinin sonuçları ve etkileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, Osmanlı-İran istihbarat tarihine ışık tutarken, aynı zamanda dönemin siyasi ve askeri gelişmelerini de anlamaya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Between 1789 and 1876, mutual intelligence activities had an intense and important place in the relations between the Ottoman Empire and the political establishment in Iran. This study examines and revealed the intelligence activities in the said period how both states carried out. First of all, the foreign policy goals and strategies of the Ottoman Empire and the state in Iran were discussed and the main purpose and importance of intelligence activities were examined. Then, the structures, functioning and activities of the intelligence agencies of both states were analyzed in detail and the successes and weaknesses experienced in this process were determined. Additionally, the roles and activities of the spies working on the Ottoman-Iranian borders were emphasized. Finally, the political relations between the Ottoman Empire and the Qajar (Iranian) State in the period 1789-1876 and the impact of rival powers were evaluated, and the results and effects of the mutual intelligence activities carried out during this period were emphasized. While this study sheds light on the history of Ottoman-Iranian intelligence, it will also contribute to understanding the political and military developments of the period.