Feminist teoloji bağlamında Kutsal Kitap yorumu
Bible interpretation in the context of feminist theology
  1. Tez No: 876583
  2. Yazar: MERVE GÜL ŞARALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ AYKIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, geleneksel teolojide eksik olan kadın tecrübesinin teolojiye dahil edilmesi amacıyla ortaya çıkan feminist teoloji çalışmaları ile feminist teologların Kutsal Kitap'a yaklaşımları ve yorumlama metodolojileri incelenmiştir. Feminist teoloji, feminist eleştiriyi ve toplumsal cinsiyet paradigmalarını teolojik alana taşıyarak bunların yeniden inşası ile ilgilenir. Böylelikle feminist teologlar, Tanrı'ya dair eril dilin kullanılmasına, kadının yaratılıştaki ikincilliğine, düşüşe neden olmasına, teomorfik (Tanrılaşma) ve kristomorfik (Mesih'i temsil edebilme) olmadığı için havarilik, rahiplik gibi apostolik görevlerden dışlanmasına, günah, kefaret ve kurtuluş anlayışlarına yerleşen erkek egemenliğini sorgulamışlardır. Bu bağlamda kutsal metinlerin erkek egemen yorumlardan kurtarılmasıyla birlikte sembollerin ve dilin de yapı-söküme uğratılması gerektiğini savunmuşlardır. Feminist teologların Kutsal Kitap'ın ataerkil kültürlerdeki ataerkil dinin ürünleri olduğu iddiası, otorite sorununu gündeme getirmiştir. Bir taraftan şiddeti, Tanrı'ya yabancılaşmayı ve ataerkilliğe boyun eğmeyi sürdürdüğü için tamamen reddedilmesi gerektiğini düşünenler ile ataerkilliğin yıkıcı etkilerine rağmen metnin içerisinde kurtarıcı bir öz bulmaya çalışarak Kutsal metnin otoritesini muhafaza etmeye çalışanlar şeklinde farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Böylece bu farklı yaklaşımlar, takip edilen metodolojiler ile Kutsal Kitap'ta ele alınan örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, feminist theological studies which/that emerged in order to include the female expreience, which is lacking in traditional theology and feminist theologians' approaches to the Bible and their interpretation methodologies have been examined. Feminist theology, deals with the reconstruction of feminist criticism and gender paradigms by bringing them to the theological field. Thus feminist theologians have questioned the use of masculine language about God, the subordination of women in creation, causing them to fall, their exclusion from apostolic duties such as apostolic and priesthood because they are not theomorphic and cristomorphic, and the male dominance established in the understanding of sin, atonement and salvation. In this context, they argued that symbols and language should be doconstructed along with saving sacred texts from male dominated interpretations. Feminist theologians' claim that the Bible is the product of patriarchal religion in patriarchal cultures has revived the issue of authority. On the one hand, different approaches have emerged, such as those who think that it should be completely rejected because it continues violence, alienation from God and submission to patriarchy and those who try to preserve the authority of the Holy text by trying to find a saving essence in the text despite the destructive effects of patriarchy. Thus these different approaches have been examined through the methodologies followed and the examples given in the Bible.