2015-2020 yılları arası çevre kirliliği temalı illüstrasyon afişlerinde kullanılan renklerin grafik tasarım ilkeleri açısından çözümlenmesi
Decipheringthe colorsusedin the environmental pollution themed illustration posters between 2015-2020 in terms of graphic design principles
  1. Tez No: 876592
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Toplum olarak gündelik hayatta karşılaşılan sorunlar, problemler yaşamı içten içe etkilemektedir. İnsanoğlunun çevresinde yaşanan birçok duyarsız davranış hayat boyu kültürel, ticari, ahlakı düzen ve dengeleri bozmaktadır. Dünya üzerinde gelişen olay, olgu ve çevresel faktörler sadece insanları değil tüm canlı türlerini etkilemektedir. Sosyal medya paylaşımlarında da günümüzde sıkla karşılaşılan ve artık büyük bir problem haline gelen çevre kirliliği insanlar üzerinde hastalıklara, etkileşim bozukluklarına ve nihayetinde ölümlere sebebiyet vermektedir. Çevrede karşılaşılan bu tür problemlere duyarlı olma ve farkındalık yaratmak çözüm üretme çabalarına toplumun her kesiminin destek göstermesi gerekmektedir. Bu çalışmada 2015-2020 yıllar arası yapılmış olan seçili çevre kirliliği temalı on beş adet illüstrasyon afiş tasarımlarının renk kullanımı bakımından incelenmiştir. Yapılan çalışmaların grafik tasarım ilkelerine bağlı kalarak toplum ve hedef kitle üzerinde tüketiliş, amacına uygunluk sağlayarak renk kullanımın bakımından görsel çözümleme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çevre kirliliği temalı illüstrasyon afişlerinde kullanılan renklerin grafik tasarım ilkeleri açısından incelenen afişlerde yeşil renk tonları, mavi renk tonları ve kahverengi tonları ile doğanın yeşilliğini, gökyüzünün güven ve huzur veren maviliğini tasarımlarda kullanılması çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a society, the problems encountered in everyday life, problems affect life from the inside out. Many insensitive behaviors experienced around human beings disrupt cultural, commercial, moral order and balances throughout their lives. The events, phenomena and environmental factors that are developing on Earth affect not only humans, but all living species. Environmental pollution, which is also frequently encountered in social media sharing today and has now become a big problem, causes diseases, interaction disorders and ultimately deaths on people. To be sensitive to such problems encountered in the environment and to create awareness, all segments of society should show support for efforts to create solutions. In this study, fifteen illustrations of selected environmental pollution-themed poster designs made between Dec 2015 and 2020 were examined in terms of color usage. By adhering to the graphic design principles of the studies carried out, visual analysis was made in terms of consumption on society and target audience, ensuring compliance with the purpose of color usage. As a result of the research, the use of green tints, blue tints and brown tones, as well as the greenness of nature, the blue of the sky that gives confidence and tranquility in the designs of the colors used in the environmental pollution-themed illustration posters were analyzed in terms of graphic design principles.