Matematiksel modelleme etkinliklerinin 4. sınıf ölçme öğrenme alanındaki başarıya ve öğrencilerin matematik kaygılarına etkisi
The effect of mathematical modeling activities on 4th grade assessment and learning achievement and students' mathematics anxiety
  1. Tez No: 876591
  2. Yazar: SARA AKBAR AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılan çalışmada matematiksel modelleme etkinliklerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin ölçme öğrenme alanındaki akademik başarısı ve matematik kaygısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel ön test-son test deseni ile tasarlanan araştırmada Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde öğrenim gören 72 dördüncü sınıf öğrencisi katılım sağlamıştır. Öğrencilerin akademik başarıları ve deney- kontrol grubu sayıları benzerlik göstermektedir. Araştırmada ön test ve son test olarak uygulanan başarı testi, MEB tarafından yayımlanmış olan çalışma fasiküllerinden ölçme öğrenme alanına ait olan sorulardan alınmıştır. Matematik kaygı ölçeği olarak Mutlu ve Söylemez (2018) tarafından geliştirilen İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı deney grubunda matematiksel modelleme etkinlikleri ile öğretime devam ederken kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim uygulamalarına devam etmiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre başarı testinin uygulanan ön-test sonucunda gruplar arası anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulanması sonrasında uygulanan başarı testinin son-test analizinde gruplar arası anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Farklılığın deney grubu lehine olduğu söylenebilir. Etki büyüklüğü incelendiğinde sürecin sonuç üzerinde yüksek etkiye sahip olduğu görülmüştür. İki gruba da uygulanan matematik kaygı ölçeği ön-testinde gruplar arası anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulanması sonrasında uygulanan matematik kaygı ölçeği son-test sonucunda gruplar arası anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Farklılığın deney grubu lehine olduğu söylenebilir. Etki büyüklüğüne bakıldığında sürecin orta düzeyde etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen verilere göre matematiksel modelleme etkinliklerinin öğrencilerde ölçme öğrenme alanında akademik başarıyı artırdığı, matematik kaygı seviyesini ise düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study examined the effect of mathematical modeling activities on fourth-grade students' academic achievement in the measurement learning domain and their mathematics anxiety. Designed with a quasi-experimental pretest-posttest design using quantitative research methods, the research involved 72 fourth-grade students from Şehitkamil district in Gaziantep province, Turkey. The academic achievement tests administered as pretest and posttest were based on questions from the Ministry of Education (MEB) workbooks related to the measurement learning domain. The Mathematics Anxiety Scale for Elementary School Students developed by Mutlu and Söylemez (2018) was used as the measure of mathematics anxiety. While the experimental group continued their education with mathematical modeling activities, the control group followed regular instructional practices. Data analysis was conducted using SPSS 25.0 software. The findings indicated no significant difference between groups in the pretest results of the achievement test. However, after implementing mathematical modeling activities, a significant difference favoring the experimental group was observed in the posttest analysis of the achievement test. The effect size analysis showed a high impact of the intervention on outcomes. There was no significant difference between groups in mathematics anxiety levels measured in the pretest using the Mathematics Anxiety Scale. Yet, a significant difference favoring the experimental group was found in the posttest analysis of mathematics anxiety levels following the implementation of mathematical modeling activities. The effect size analysis indicated a moderate impact of the intervention. Based on the findings, it can be concluded that mathematical modeling activities enhance students' academic achievement in the measurement learning domain and reduce their levels of mathematics anxiety.