Serebral palsili çocuklarda gövde pozisyon duyusunun üst ekstremite fonksiyonları, denge ve yürüme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of trunk position sense on upper extremity functions, balance and walking in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 876614
  2. Yazar: NAZLI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; Serebral Palsili (SP) çocuklarda gövde pozisyon duyusunun gövde kontrolü, üst ekstremite fonksiyonları, denge ve yürüme üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 5-16 yaşları arasında olan, Spastik SP tanısı almış, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) ve El Becerileri Sınıflama Sistemine (EBSS) göre I-II seviyelerinde olan, diplejik ve hemiplejik etkilenimli 20 çocuk dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri sorgulandı. Gövde Pozisyon Duyusu (GPD) 30 derecelik gövde fleksiyonunda, repozisyon yöntemi kullanılarak 'Baseline' Dijital İnkinometre ile ölçüldü. Gövde Kontrolü, Gövde Kontrolü Ölçüm Skalası (GKÖS) ile değerlendirildi. Üst ekstremite Fonksiyonları bazı fonksiyonel görevlerin bir dakika içerisindeki tekrar sayısı kaydedilerek değerlendirildi. Denge becerilerinin değerlendirilmesinde Pediatrik Denge Skalası ve Fonksiyonel Uzanma testi kullanıldı. Yürüme fonksiyonu Zamanlı Kalk Yürü Testi aracılığıyla değerlendirildi.Çalışma sonuçları incelendiğinde diplejik SP'li çocuklarda Gövde Pozisyon Duyusu Sapma Açısı (GPDSA) değerleri daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of trunk position sense on trunk control, upper extremity function, balance and gait in children with cerebral palsy (CP).The study included twenty children, aged five to sixteen, who had been diagnosed with spastic cerebral palsy (CP) and who were categorized as I–II on the Manuel Ability Classification System (MACS) and Gross Motor Functional Classification System (GMFCS). Demographic information of children was questioned. Trunk Position Sense (TPS) was measured with a baseline digital inclinometer using the repositioning method with the trunk flexed at 30 degrees. The Trunk Control Measurement Scale (TCMS) was used to evaluate trunk control. The number of times certain functional tasks were performed in a minute was tracked in order to evaluate upper extremity function. The Paediatric Balance Scale and the Functional Reach Test were used to measure balance. We evaluated gait function with the Timed Up and Go Test. When the results of the study were analysed, Trunk Position Sense Deviation Angle (TPSDA) values were found to be higher in children with diplegic CP.