Tarihi yığma minarelerin video kamera tabanlı yapı sağlığı izlenmesi
Video camera-based structural health monitoring of historical masonry minarets
- Tez No: 876700
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL HACIEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, tarihi yığma minarelerin video kamera tabanlı yapı sağlığı izlenmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Yapılan tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapılan geçmiş çalışmalara yer verilmektedir. İkinci bölüm, laboratuvar ortamında yapılan ivmeölçer tabanlı operasyonel modal analiz kısımlarını, sahada yapılan video kamera tabanlı operasyonel modal analiz çalışmalarını ve deprem simülasyon çalışmalarını içermektedir. Laboratuvar ortamında yapılan minyatür minare modelinin sonlu eleman yöntemiyle ANSYS® modeli oluşturularak modal analizler yaptırılmış, endüstriyel kameralarla oluşturulmuş bir sistemle görüntüler alınmış ve modal parametreleri elde etmek için Python dilinde geliştirilmiş bir kodlama ile analizler yaptırılmıştır. İvmeölçerler kullanılarak yapının frekans değerleri bulunmuş ve değerler doğrulanmıştır. Saha çalışmaları kapsamında belirlenen Fatih Büyük Cami minaresi üzerinden video görüntüleri alınmış ve analizler gerçekleştirilmiştir. ANSYS® sonlu eleman yöntemi ile elde edilen gerilme yığılmalarının maksimum olduğu yerler belirlenmiş ve deprem simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde tez çalışmasından elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Son bölümde ise öneriler kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, studies have been conducted on the video camera-based monitoring of historical masonry minarets' structural health. The thesis consists of four main sections. The first section includes a review of previous studies. The second section encompasses accelerometer-based operational modal analysis sections conducted in the laboratory environment, field-based video camera operational modal analysis studies, and earthquake simulation studies. In the laboratory environment, modal analyses were performed by creating an ANSYS® finite element model of a miniature minaret model, and images were captured using an industrial camera system to obtain modal parameters, followed by analysis conducted using Python programming language. The frequency values of the structure were determined using accelerometers, and the values were verified. Video footage was captured from the Fatih Büyük Mosque minaret as part of field studies, and analyses were conducted. Locations where stress accumulations were maximum, as determined by the ANSYS® finite element method, were identified, and earthquake simulations were performed. The third section presents the results obtained from the thesis study. The final section includes recommendations.