Yenice ve çevresinde tütüncülük
Yenice and its surroundinas of planting tabacco
  1. Tez No: 87675
  2. Yazar: HÜSEYİN KABAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER ÖZÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yenice ve çevresinde sert içimli, yanıcı özelliği iyi olan şark tipi tütünler yetiştirilmektedir. Yörede tütün üretimine ilk defa 19. yüzyılın ortalarında başlanmıştır. Yöre topografya, toprak, iklim ve su şartları bakımından tütün yetiştirmeye elverişli olup, bölgede kuru ve sulu tarım olmak üzere iki türlü tütün tarımı yapılmaktadır. 20. yüzyılın başlarında, yörede tütün tarım alanları dar ve 40 civarında köyde iptidai usullerle tütün tarımı yapılırken, 1997 yılında 60 köyde tütün üretimi yapılmış ve 2.739.150 kilo tütün elde edilerek, yöre Marmara Bölgesi üretiminin % 23 'nü karşılamıştır. Yörede tütün tarımı daha çok Büyük Agonya bölümünde yoğunlaşmış olup son yıllarda tütünde sulamanın azaltılması, ilaçlamanın iyi yapılması ve çiftçilerin işleyebilecekleri kadar tütün dikmeleri kaliteyi arttırmıştır. Yöredeki tütün tarımı, ekiminden hasat edilip kurutulması ve Tekel'e teslim edilmesi 14 ay kadar bir süreyi kapsamaktadır. Aynı zamanda yöre tütünlerinin tek tek dizilmesi, tek tek demet yapılması, farklı denklenmesi diğer bölge tütünleri ile ayrılan başlıca özelliklerini teşkil eder. Yöre halkının % 65'inin tütüncülükle uğraşması, tütünün bol emek ve masraf istemesine rağmen fazla gelir getirmemesi yöre halkının tütünden başka geçim kaynaklarına yönelmesi, denemelerin başarısız olması, yörenin fazla gelişememesine neden olmuştur. Bazı yıllar Tekel'in geç açılması ve ödemelerin geç yapılması, yöreye tüccarın yeni girip az tütün alması, tütüne devlet tarafından kota getirilmesi, yöre tütüncülüğünü olumsuz etkileyen başlıca sorunlardandır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yenice and its sarraundinas has a very good ability of planting and growing tobacco. Its very good for smoking and it is filamable. They started planting tobacci in the 19 * Century because of it's sitaqion and geographic Fal plus its climate, they can plan't and grow the type's of tobacco. Tyhere watering condihon is also good. At the stort of the 20th century only 40 villages could beable to grow tobacco in hand sitations. In 1997 60 villages were growing tobacco and at that year there was 2.739.150, tobacco from that harvest cohich that mearis that Yenice was completing Marmara Region's tobacco of % 23 percent. Mostly at Yenice tobacco grows mostly at Agonya, because they decreased walering and fertelizina they had mode much richer tobacco. The City that plants and grows tobacco has the abbility of drying and giving it to Tekel. It takes 14 months, for this of course when they do this they take core of dividing them like 1st class, 2 and class and 3rd class, so that means that there tobacco is the best. % 65 of the people of that village is giving big effort for the tobacco. Although it doesn't make lots of money because they don't have any other choice to groco something else the village doesn't develope probably. Mast years because of the late opening of Tekel and the paymen'ts being late the people can get less tobacco and that effects the tobacco's very bad.