Namazgah, Hamdibey (Yenice–Çanakkale) ve Eybek (Edremit–Balıkesir) skarn cevherleşmelerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative investigation between skarn mineralization of Namazgah, Hamdibey (Yenice–Canakkale) and Eybek (Edremit-Balikesir) plutons
- Tez No: 410541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışmanın konusu Namazgah ve Hamdibey (Kurtlar) granitoyidleri (Yenice-Çanakkale) ile Eybek granitoyidi (Edremit-Balıkesir) kontak zonlarında gelişen skarn oluşumlarını kapsamaktadır. Çalışma tüm yönleri ile çalışılan Namazgah granitoyidi çevresinde gelişen skarn zonu ile Hamdibey ve Eybek granitoyidleri çevresinde gelişen skarn zonlarının karşılaştırmalı incelemesi şeklindedir. Namazgah aplit graniti sığ sokulum kütlesi olup monzonitlerin ayrımlaşmasından oluşmuş, yüksek potasyum kalk–alkali, peralumino karakterli, I tipi ve baskın olarak granitten kuvars monzonite değişen bir plütondur. Hamdibey plütonu yüksek potasyum kalk–alkali, metaluminalı, I tipi ve baskın olarak kuvars monzonit bir plütondur. Eybek plütonu kalk–alkali, metalumino karakterli, I tipi ve baskın olarak monzodiyoritten granodiorite değişen bir plütondur. Namazgahdaki granatların Andradit 17-99 Grossular 0-81 aralığında, klinopiroksenlerin Diopsit1-42 Hedenberjit 50-99 aralığında, Eybekdeki granatların Andradit 25-54 Grossular 2-71 aralığında, klinopiroksenler Diopsit 54-60 Hedenberjit 34-40 aralığında bileşime sahip olduğu belirlenmiştir. Namazgah sokulumu ile ilişkili magmatik hidrotermal sisteme ait arsenik, volfram gibi elementler andradit bileşeni yüksek olan granatlarda zenginleşirken aynı granatlar yüksek çekim alanlı elementlerce ve titanca fakirdirler. Geçiş elementleri olarak bilinen elementler ilk olarak oluşan ve yavaş kristal büyüme hızına sahip grossular bileşimli granatların baskın olduğu skarn zonunda en yüksek değerlere ulaşırlar. Klinopiroksenlerde >600 santigrat derece homojenleşme sıcaklıkları, sıvı kapanımlardan elde edilen son buz ergime sıcaklıkları -1 ila -6,7 santigrat derece arasında değişmesi 1,7 ila 10,7 yüzde sodyum klorür arasında değişen tuzluluklara karşılık gelmektedir. Granatlardan elde edilen homojenleşme sıcaklıkları 230,5 ila 600< santigrat derece arasında, son buz ergime sıcaklıkları -2,5 ila -6,5 santigrat derece arasında yer almakta olup 4,2 ila 9,9 yüzde sodyum klorür arasında değişen tuzluluklara karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Study area covers the skarn zones around Namazgah and Hamdibey granitoids which outcrops in Yenice (Çanakkale) and Eybek which crops out in Edremit (Balıkesir). The aim of study is to compare the skarn zone related to Namazgah intrusion and the skarn zones around Hamdibey and Eybek plutons. Namazgah pluton is a high K–alkali, peraluminous, I type granitoid with a composition varies from granite to quartz monzonite in composition. Hamdibey pluto is a high potassium–kalk–alkali, metaluminous, I type granitoid with a quartz monzonitic composition. Eybek pluton is kalk–alkali, metaluminous, I type with a composition varying from monzodiorite to granodiorite. Garnets of Namazgah skarn have composition Andradite 17-99 Grossularite 0-81 and clinopyroxenes with a composition Diopside1-42 Hedenbergite 50-99. Eybek skarn consisting mainly of garnet with a modest andradite and wide grossular range Andradite 25-54 Grossularite 2-71 with Diopside 54-60 Hedenbergite 34-40. Elements from magmatic–hydrothermal system such as arsenic and wolfram were enriched in andradite rich garnets, however same garnets are depleted in High Field Strenght Elements. Transition elements are enriched in skarn zones characterized with grossular–rich garnets which have low crystal growth–rate. High temperature fluid which let to crystallize clinopyroxenes show homogenization temperatures over 600 centigrade degree, with a last ice melting temperatures between -1 and -6.7 centigrade degree. Last ice melting temperatures corresponds salinity ranging between 1.7 and 10.7 wt percent eq. sodium choride. Inclusions from skarn garnets are totally homogenized at temperatures ranging from 230.5 up to 600< centigrade degree. Last ice melting temperatures vary between -2.5 and -6.5 centigrade degree corresponding salinities between 4.2 and 9.9 percent wt eq. sodium choride.