Müşteri hizmetlerinde masa başı çalışan sedanter bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between physical activity levels and quality of life of sedentary individuals working at a desk in customer service
  1. Tez No: 876755
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİL DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı müşteri hizmetlerinde masa başı çalışan sedanter bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek ve çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmaktır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın katılımcılarını bir şirkette masa başında müşteri temsilcisi olarak çalışan 330 kişi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) ile Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programına aktarılarak dağılımları incelenmiştir. Normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde ikili gruplar için T Testi, ikiden fazla gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arasında ilişkinin analiz edilmesinde ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Fiziksel aktivite anketi ile demografik değişkenler arasında yapılan karşılaştırmaya göre; cinsiyet, yaş, medeni durum ve çalışma şekli değişkenlerinde anlamlı bir fark tespit edilemezken, beden kitle ideksi ve eğitim durumu değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Yaşam kalitesi ölçeği ile demografik değişkenler arasında yapılan karşılaştırmaya göre; cinsiyet, yaş ve beden kitle indeksi değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilirken, medeni durum, eğitim durumu ve çalışma şekli değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmemiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri arttıkça yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyutlarından mesleki tatmin düzeyi artmakta, tükenmişlik düzeyleri ve eş duyum yorgunluğu düzeyleri azalmaktadır. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin önemli olduğu ve fiziksel aktivitenin artmasıyla birlikte yaşam kalitesinin olumlu yönde etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the physical activity levels and the quality of life of sedentary individuals working in desk-based customer service, and to compare them in terms of various variables. This study, utilizing a correlational survey model, comprised 330 participants who are employed as desk-based customer representatives in a company. International Physical Activity Questionnaire (Short Form) and Quality of Life Scale for Employees were used to collect the data. The collected data were imported into the SPSS 25 software for distribution analysis. For data determined to exhibit a normal distribution, the T-Test was employed for binary group comparisons, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for comparisons involving more than two groups. Pearson Correlation analysis was utilized to examine the relationship between the scales. According to the comparison made between the physical activity questionnaire and demographic variables, no significant difference was found in gender, age, marital status, and work type variables, while significant differences were observed in body mass index and educational status variables. Regarding the comparison between the quality of life scale and demographic variables, significant differences were found in gender, age, and body mass index variables, while no significant differences were detected in marital status, educational status, and work type variables. When examining the relationship between physical activity levels and quality of life, a statistically significant difference was found. As a result, it has been observed that as individuals' physical activity levels increase, the level of occupational satisfaction, a sub-dimension of the quality of life scale, increases, while the levels of exhaustion and empathic fatigue decrease. The relationship between individuals' physical activity levels and quality of life is significant, and it has been observed that an increase in physical activity positively influences quality of life.