Sekiz haftalık step aerobik egzersizlerin otizmli ve zihinsel engelli bireylerde motorik becerilere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of eight- week step aerobic exercises on motor skills in autistic and mentally disabled individuals
- Tez No: 876756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, sekiz haftalık step aerobik egzersizlerinin otizmli ve zihinsel engelli bireylerde motor becerilerinin gelişimini ve bu gelişimin gruplar arasında ne düzeyde etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmayı Balıkesir ilinde yaşayan amaçlama örnekleme yöntemi ile belirlenen 26 engelli birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel bilgi Formu'', ''Brockport Fiziksel Uygunluk Testi (BFUT)'' ve ''Eurofit Fiziksel Uygunluk Test Protokolü'' kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı Shapiro Wilk testi ile belirlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Normallik varsayımlarının sağlandığı veriler için grup içi ikili karşılaştırmalarda ”Bağımlı Gruplar t Testi“; normallik varsayımlarının sağlanmadığı veriler için grup içi ikili karşılaştırmalarda ise ”Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi“ kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda normallik varsayımlarının sağlandığı veriler için ”Bağımsız Örneklem t Testi“; normallik varsayımlarının sağlanmadığı veriler için ”Mann Whitney-U Test" kullanıldı. Karşılaştırmalardaki farklılığın tespitinde yüzde değişim için [(son-ilk)/ilk]*100 formülünden yararlanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, 𝑝≤0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırmada verilerinin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı ve Excel veri tabanından yararlanılmıştır. Sonuç olarak; sekiz haftalık aerobik egzersizlerin otizmli ve zihinsel engelli bireylerde motorik becerileri geliştirmede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık sağladığı, gruplar arası karşılaştırmalarda ise farklılık gözlemlenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the development of motor skills in individuals with autism and intellectual disabilities through an eight-week step aerobics exercise program, and to determine the effectiveness of this development between the groups. The study consists of 26 disabled individuals living in the Balıkesir province, selected using the purposive sampling method.“Personal Information Form”,“Brockport Physical Fitness Test (BFUT)”and“Eurofit Physical Fitness Test Protocol”were used as data collection tools in the research. The normality distribution of the data was determined using the Shapiro Wilk test. It was determined that the data showed a normal distribution. Paired samples t-test was used for within-group comparisons for the data meeting normality assumptions; Wilcoxon Signed-rank test was used for within-group comparisons for the data not meeting normality assumptions. Independent samples t test was used for the data meeting normality assumptions for between-group comparisons; Mann Whitney-U Test" was used for the data not meeting normality assumptions. The percentage change formula [(Post-Test-Pre-Test)/Pre-Test]*100 was used to detect the difference in comparisons. The results were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of 𝑝≤0.05. IBM SPSS Statistics 25.0 and Excel database were utilized for data analysis in the study. As a result, it was found that eight weeks of aerobic exercise statistically significantly improved motor skills in individuals with autism and intellectual disabilities, with no significant differences observed between groups in inter-group comparisons. .