Sağlık alanında eğitim alan uluslararası üniversite öğrencilerinin akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of rational antibiotic usage of international university students who educates in the field of health
  1. Tez No: 876762
  2. Yazar: ELİF EĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K.ESRA NURULLAHOĞLU ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ülkemiz için toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir sorundur. Bu araştırmanın temel amacı yakın zamanda sağlık alanında söz sahibi olacak öğrencilerin akılcı antibiyotik kullanımı (AAK) hakkında bilgi ve tutumlarını değerlendirerek onlarda bu konuda bir farkındalık oluşturmaktır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi ve Nezahat Keleşoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi' nde eğitim gören araştırmaya katılmaya istekli 184 uluslararası öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 27.0 programına aktarılıp uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %55,4' ü kız, %44,6' sı erkek, %45,1' i birinci sınıf öğrencisi olup, %42,9' unu tıp fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilerin %78,3' ünün ders başarısı orta düzey olup, 16,3' ünün ailesi düşük gelir düzeyine sahiptir. Öğrencilerin AAK bilgi ve tutum puan ortalamaları sırasıyla 11,60±2,43 ve40,65±4,93 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Irrational use of antibiotics is an important problem for our country that concerns all segments of society. The main purpose of this research is to evaluate the knowledge and attitudes of students who will soon have a say in the field of health about the rational use of antibiotics and to raise awareness on this issue. The study sample consisted of 184 international students studying at Konya Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry, Faculty of Nursing and Nezahat Keleşoğlu Faculty of Health Sciences who were willing to participate in th estudy. The data obtained as a result of the study were transferred to the SPSS 27.0 program and evaluated with appropriate statistical methods. Of the students participating in the research, 55.4% were female, 44.6% were male, 45.1% were first-year students, and 42.9% were medicalf aculty students. 78.3% of the students had a moderate level of academic achievement, and 16.3% had families with low income levels. The mean knowledge and attitude scores of the students about rational antibiotic use were determined as 11,60±2,43 and 40,65±4,93, respectively.