İnme sonrası zaman yönetimi, fonksiyonel bağımsızlık, depresyon ve bilişsel fonksiyon düzeyi arasındakini ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between time management,functional independence, depression and cognitive function level after stroke
- Tez No: 876780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR ÖZTÜRK, PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, inme sonrası zaman yönetimi, fonksiyonel bağımsızlık, depresyon ve bilişsel düzey arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya 30'u sağlıklı, 30'u inme geçirmiş olan toplam 60 kişi dahil edilmiştir. İnme geçiren erkek bireylerde Mini Mental Test skorunun kadınlardan daha yüksek olduğu saptansa da cinsiyete göre inmeli hastaların mental durumlarında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05). İnme geçiren üniversite mezunu bireylerin mental durumlarının ilkokul mezunlarına kıyasla anlamlı şekilde daha iyi olduğu saptanmıştır (p0.05). Eğitim durumuna göre inmeli bireylerde depresyon düzeyinde anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Çalışmamız sonucunda sağ hemiplejili hastalarda depresyon düzeyinin sol hemiplejili hastalardan daha düşük olduğu görülse de gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı görülmüştür (p>0.05). İnme geçiren erkek hastalarda fonksiyonel bağımsızlık düzeyinin kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu saptansa da gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between time management, functionel independence, depression and cognitive level after stroke. A total of 60 individuals, 30 normal and 30 stroke survivors, were included in the study. As a result of our study, although it was found that the minimental test score was higher in male stroke survivors than in female stroke survivors, there was no significant difference in the mental status of stroke patients according to gender (p>0.05) It was found that the mental status of university graduates who had a stroke was significantly better than primary school graduates (p0.05). There was no significant difference in the level of depression in stroke patients according to educational status. As a result of our study, it was observed that the level of depression was lower in patients with right hemiplegia than in patients with left hemiplegia, but the difference between the groups was not significant (p>0.05). Although it was found that the level of functional independence was higher in male stroke patients compared to female stroke patients, the difference between the groups was not significant (p>0.05).