Kütahya'da seramik ve çini üretiminin incelenmesi; üretim sorunlarının eğitimle ilişkisi ve geliştirme olanakları
- Tez No: 8768
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BAKIRER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu tezde çini diye anılan Kütahya seramiklerinin hammadde durumundan, el sanatı diye tüketiciye sunulduğu ana kadar olan gelişiminin değerlendirmesi yapılarak, üretim akışı içerisinde karşılaşılan olumsuzlukların nedenlerine inilmeye çalışılmış ve Kütahya seramiklerini, geliştirme imkanları eğitim açısından ele alınarak öneriler getirilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Kütahya şehri tarihi ve coğrafi yapısı içindeki durumu ile, ikinci bölümde; Kütahya seramiklerinin yüzyıllara göre malzeme ve teknik, form, renk, süsleme açısından gelişimi, üçüncü bölümde; günümüz Kütahya atelyelerinde yapılan seramik üretimi, üretim aşamaları içerisinde ele alınarak sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunlar içeri sinde eğitim eksikliği ön plana çıktığı için konu seramik eğitimi veren kurumlar açısından da irdelenerek, dördüncü bölümde Kütahya seramiklerini özellikle eğitim açısından geliştirmek üzere kısa vadede az masraflı ve uzun vadede çok masraflı çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, an evaluation for the development of Kütahya ceramics, so called“çini”, is discussed from its raw material state to its presentation to the consumer as handcraft. Problems throughout its production are analyzed, and proposals belonging to its educational development possibilities are brought. The thesis consists of four chapters. Chapter 1 discusses the city of Kütahya from its historical and geographical point of view. Chapter 2 explains Kütahya ceramics concerning the development of its material and technique, its shape, its color and its ornament through out the centuries. Chapter 3 describes its current production problems faced today. Since these problems arise from lack of education, organizations dealing with the teaching of ceramics have been examined. For this reason, Chapter 4 proposes short term solutions with low expense and long term solutions with high expense, concerning the educational development of Kütahya ceramics. VI