Gebe kadınların gebelikte aşılanma hakkındaki farkındalık durumları ve aşılanma davranışını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Awareness status of pregnant women about vaccination during pregnancy and determination of factors affecting vaccination behavior
  1. Tez No: 876833
  2. Yazar: HİLAL ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma gebe kadınların gebelikte aşılanma hakkındaki farkındalık durumları ve aşılanma davranışını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte bir araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Biruni Üniversite Hastanesi ve Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 225 gebe oluşturdu. Verilerin toplanmasında, literatür incelenerek hazırlanan“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Aşılamanın Psikolojik Öncülleri (5C) Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın yapılacağı kurumlardan etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Gönüllü Olur Formu Metni ile yazılı onam alınarak araştırmaya katılmayı kabul eden gebelere sorular verilerek yanıtlamaları sağlanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Gebelerin“Aşılanmanın Psikolojik Öncülleri (5C) Ölçeği”alt boyut puanları; aşılara güven boyutu puan ortalaması 4.92±1.73, kayıtsızlık boyutu puan ortalaması 2.76±1.61, kısıtlama boyutu puan ortalaması 1.23±0.81, hesaplama boyutu puan ortalaması 5.38±2.21 ve kolektif sorumluluk boyutu puan ortalaması 5.30±1.14 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive, cross-sectional, and correlational research to determine the awareness levels and factors affecting vaccination behavior among pregnant women regarding vaccination during pregnancy. The study population consisted of 225 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Biruni University Hospital and Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Data were collected using a“Descriptive Information Form”and the“Psychological Antecedents of Vaccination (5C) Scale,”both prepared by reviewing the literature. Ethical approval and institutional permissions were obtained from the institutions where the research was conducted. Written informed consent was obtained from the pregnant women who agreed to participate in the study through the Volunteer Consent Form. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. The mean scores of the sub-dimensions of the“Psychological Antecedents of Vaccination (5C) Scale”were as follows: confidence in vaccines 4.92±1.73, complacency 2.76±1.61, constraints 1.23±0.81, calculation 5.38±2.21, and collective responsibility 5.30±1.14.