Ateşli ve havalı atıcılık branşında lisanslı sporcuların müsabaka öncesi stres düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi
In firearms and air shooting examination of the factors affecting the pre-competition stress levels of licensed athletes
  1. Tez No: 876839
  2. Yazar: ELİF KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ateşli ve havalı silah branşında lisanslı sporcuların müsabaka öncesi stres düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 13-14 Ocak Havalı ve Ateşli Silahlar Türkiye Şampiyonası'na katılan lisanslı sporcular arasından gönüllü olarak katılım gösteren 111 kadın, 150 erkek toplam 261 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Spor Karşılaşmaları Kaygı Testi adlı anket kullanılmış ve toplanan veriler JASP (Java Analysis Software Package) programı ile değişkenler açısından incelenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, derece var/yok, müsabakaya katılma/katılmama, katılım var derece var/yok değişkenlerinin müsabaka öncesi stres puanına etkisinin belirlenmesinde Bağımsız Gruplar T testi, spor yapılan yıl, yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerinin müsabaka öncesi stres puanına etkisinin belirlenmesinde ise One-way ANOVA ve Post Hoc Turkey testleri kullanılmıştır. İstatistiksel testler sonucunda müsabaka öncesi stres düzeyleri ile yaş, medeni durum, spor yapılan yıl, derece var/yok ve eğitim düzeyleri değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the factors affecting the pre-competition stress levels of licensed athletes in firearms and air weapons branch. The study was carried out with a total of 261 participants, 111 females and 150 males, who voluntarily participated in the 13-14 January Air and Firearms Turkey Championship. A questionnaire called Sport Competitions Anxiety Test was used to collect the data and the collected data were analysed in terms of variables with JASP (Java Analysis Software Package) programme. One-way ANOVA and Post Hoc Turkey tests were used to determine the effect of gender, marital status, degree present/degre, participation/non-participation, participation present/degree present/absent variables on pre-competition stress score, in addition, One-way ANOVA and Post Hoc Turkey tests were used to determine the effect of years of experience in sport and education level variables on pre-competition stress score. As a result of statistical tests, a significant relationship was found between the pre-competition stress levels and the variables of age, marital status, years of sport, having/not having a degree and education level (p0,05).