Parametrik tasarım araçları kullanılarak oluşturulan ve robotik üç boyutlu yazıcılar ile üretilebilecek barınma birimi tasarımı
Housing unit design created using parametric design tools and produced with robotic three-dimensional printers
- Tez No: 876840
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez kapsamında, barınma biriminin kavramsal altyapısını oluşturmak için parametrik tasarım kavramı etimolojik olarak ele alınmış ve süreç boyunca kuramının nasıl şekillendiği incelenmiştir. Bunun yanında gelişimini sürdürmekte olan üç boyutlu yazıcıların ve yapı ölçeğinde üç boyutlu baskılama yapabilen endüstriyel robot kollarının tarihsel gelişimi araştırılarak bu yöntemle en küçük yapı ölçeğinde ürün üretme metotlarının çözümlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca binaen, barınma biriminin tasarımı için en az alanda en fazla verimliliği hedefleyen Le Corbusier'nin“Le Cabanon”adlı barınma birimi, tasarımın geliştirilmesinde kaynak/referans olarak kullanılmıştır. Bir parametrik tasarım aracı olan Grasshopper ve bir yapı bilgi modellemesi aracı olan ArchiCAD birlikte çalıştırılarak formunu fonksiyonundan alan bir model geliştirilmiş ve bu modelin düzlemsel olmayan katmanlı imalat yöntemi ile üretimi için görsel kodlama algoritması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, in order to create the conceptual infrastructure of the model proposal, the concept of parametric design has been discussed etymologically and how its meaning has been shaped throughout the historical process has been examined. In addition, it is aimed to analyze the methods of producing products at the smallest building scale by researching the historical development of three-dimensional printers that continue to develop and industrial robot arms that can perform three-dimensional printing at the building scale. For this purpose, Le Corbusier's shelter unit called“Le Cabanon”, which aims to maximize efficiency in the least amount of space for the design of the shelter unit, was used as a source reference in the development of the design. Grasshopper, a parametric design tool, and ArchiCAD, a building information modeling tool, were run together to develop a model that takes its form from its function, and a visual coding algorithm was developed to produce this model with the non-planar additive manufacturing method.