Kısıntılı sulamanın ana ve ikinci ürün silajlık mısır çeşitlerinde verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
The effects of deficit irrigaion on yield and yield components of silage maize varieties as main and second crop
  1. Tez No: 876868
  2. Yazar: HALİS SEÇME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KUŞÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 2021 ve 2022 yıllarında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak açık tarla koşullarında gerçekleştirilen çalışmada, Ana (I.Ürün) ve İkinci Ürün olarak yetiştirilen iki farklı silajlık mısır çeşidinde (DKC6777 ve Everest) dört farklı sulama seviyesi (I100: mevcut toprak nemini tarla kapasitesine ulaştıracak düzeyde sulama, I66, I33 ve I0 ise sırasıyla I100'ün %66, %33 ve %0'ı) ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental field of the Faculty of Agriculture of Uludağ University in Bursa in 2021 and 2022. In the study carried out under open field conditions with a split-split plot design with three replications, two different silage maize varieties grown as the main (firts) and second crops (DKC6777 and Everest) and four different irrigation levels (I100: irrigation level reaching the field capacity, I66, I33, and I0 representing 66%, 33%, and 0% of I100, respectively) were considered.