Pişmiş toprak ile ilkel pratiklerin güncel yorumları
Contemporary interpretations of primitive practices with terracotta
- Tez No: 876867
- Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, insan türünün en eski üretimlerinden biri olan pişmiş toprak nesnenin arka planında bulunan ve ona biçim kazandıran kültürel örüntülerdir. Bu örüntüler insan ve doğa etkileşimi sonucunda ortaya çıkan anlamlar ekseninde ele alınmıştır. Anlamın ortaya çıkmasında, insan türünün imgelem gücü ve sonrasında maddi çevresini görünür kılan soyutlanmış nesneler etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle araştırma malzemesi olan pişmiş toprak nesne, biçimsel özelliklerini aldığı din, kültür ve doğa gibi alanların bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada ilkel kültürlerin üretmiş oldukları pişmiş toprak nesneler çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Bu kapsamla ilişkili olarak ilkel kültürler üzerine yapılan araştırmada imge, soyutlama ve nesne arasındaki bağlara odaklanılmış ve pişmiş toprak nesneler bu temelde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken öncelikle“ilkel”terimi kuramsal olarak ele alınmıştır. Ardından ilkel insanın imgelem ve soyutlama pratiklerine dair bilgilere yer verilmiştir. Son olarak bu pratikler yoluyla toprağın soyutlanması ve bu soyutlamanın pişmiş toprak nesnelere aktarımı örnekler üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the cultural patterns in the background of the terracotta object, one of the oldest productions of the human species, which gives it form. These patterns are discussed in the axis of human and nature interaction, and the meanings that emerge as a result of this interaction. In the emergence of meaning, the imagination of the human species and then the abstracted objects that make its material environment visible play an active role. For this reason, the terracotta object, which is the research material, emerges as a part of areas such as religion, culture, and nature from which it takes its formal characteristics. At this point, terracotta objects produced by primitive cultures constitute the scope of the study. In relation to this scope, the research on primitive cultures focuses on the links between image, abstraction, and object, and terracotta objects are evaluated on this basis. While making these evaluations, firstly the term“primitive”is discussed theoretically. Then, information on the practices of imagery and abstraction of primitive people is given. Finally, the abstraction of the earth through these practices and the transfer of this abstraction to terracotta objects are explained through examples.